logo

Belediyeden haşereye karşı etkin mücadele

Belediye Başkanı Zeki Gül, kiraladıkları 4 yeni araçla birlikte yaz dönemi boyunca haşere ile mücadele edeceklerini söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ile birlikte Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde bir basın açıklaması yapan Başkan Gül, Çorum’un Türkiye’de temizliği ile tanınan bir kent olduğunun altını çizdi.

Gül, “Temizlik İşlerimiz 24 saat esasına göre çalışıyor. Bu birimimiz sadece yolları ve sokakları değil, hafriyat atıklarını ve atık pil ile akıt yağları da topluyor. Burada sadece görüntü kirliliği değil, insan sağlığı da çok önemli” dedi.

Çorum Belediyesi’nin vektörel mücadeleyi önemsediğini kaydeden Gül, “Büyükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiricilerinin atıklarından dolayı haşere ile mücadelenin bir ayağı eksik kalıyor. Bu noktada firma sahiplerinden anlayış bekliyoruz. 600’e yakın yere hayvansal atık bırakıldığını tespit ettik. Bu da milyonlarca larva anlamına geliyor. Biz istediğimiz gibi mücadele etsek bile vatandaş yaz ayında karasinekle karşılaşınca ‘haşere ile mücadele edilmiyor’ algısı ön plana çıkıyor. Oysa mesele çok boyutu” şeklinde konuştu.

Haşere ile mücadelenin başladığını belirten Gül, 27 noktada sivrisinek üreme alanı tespit edildiğini ifade ederek, Çorum Belediyesi’nin bu mücadeleyi aralıksız bir şekilde devam ettireceğini dile getirdi.

Belediye Başkanı Zeki Gül, havaların ısınmasıyla birlikte karasinek ve sivrisinek gibi haşerelerle mücadele edilmeye başlandığını belirterek, bu noktada büyükbaş ve kanatlı hayvan çiftliklerinden anlayış beklediklerini kaydetti. Gül, vektörel mücadelede esas olanın haşerelere larva anında müdahale etmek olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ