logo

29 Nisan 2018

BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM…

Mevlana Hazretleri ne güzel demiş: “Bir olalım, iri olalım, diri olalım.” Ya Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk,Birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener.”

Evet, bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerlemektir, birlikte çalışmak ise başarıdır.

Yaklaşık 9 yıldır Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB)’da başkanlık görevi yapan Yalçın Kılıç, tekrar adaylığını açıkladı. Görev yaptığı 9 yıllık süreçte esnaf odası başkanları arasındaki birlik ve beraberliği sağladı mı orası muamma. Gerçekler ise çok acı. Kendisine bu zaman zarfında muhalefetlik eden oda sayısı 3’ken 4 oldu, sonra 5-6-7-8-9-10… Bu sayı her yıl giderek arttı.

Atalarımız “Birlikten kuvvet doğar” derken doğru tespitte bulunmuşlar. Birlikte hareket güçtür, önünde ise kimse duramaz. Birlikteliği sağlamakta zeka işidir. Herkese mavi boncuk dağıtmakla asla olmaz!

Çorum esnaf ve sanatkarlarının nasıl bir başkan istediğini önceki yazımda maddeler halinde sıraladım. Tekrar aynı konuya girmeyeceğim. Çorum merkezde mevcut başkana muhalif çok sayıda oda başkanı var ve üstünlüğü ise muhalifler almış durumda. Buna karşın ilçelerde ise durum sanki ortada. Yeni Birlik Başkanının belirlenmesinde ilçe oda başkanlarının aktif rol alacağı ise kaçınılmaz. 1 Mayıs’ta yapılacak olan seçimler öncesi her oda başkanı ve oda yöneticilerinin iyi karar vermeleri gerekiyor. Çorum’da birliği ve beraberliği sağlayacak adaya oy vermelerini başta ben olmak üzere tüm esnaf camiası istiyor. Çünkü esnaf birlikte hareket edilmediği sürece hiçbir sorunlarının çözülmeyeceğinin farkında.

Mevcut Başkan 9 yıllık görev süresinin yaklaşık 7 yılını Ahi Evran Sanayi Sitesi için harcadı. Bu süreçte Çorumlu esnaf ve sanatkarlara ne kadar faydalı oldu orasını Allah bilir. Bir karınca kadar yol alabildi mi dersiniz. Evet aldı. Son Belediye Meclis toplantısında Ahi Evran’a izin çıktı ve tapusuz araziye Türk Bayrağı dikildi. Şimdi ise kooperatif üyeleri dört gözle bu projenin hayata geçmesini bekliyor. Şu da bilinmelidir ki Ahi Evran farklı, ÇESOB Başkanlığı farklı. Birlik ve Kooperatif iki ayrı kuruluştur. Yöneticileri farklı, gelir ve gider harcamaları farklıdır.

Mevcut Başkan 7 yıl süresince mesaisini maalesef bu projeye harcadı. Esnaf ve sanatkarlarının sorunlarını hep öteledi. Şimdi 1 Mayıs’ta yapılacak seçimden de zaferle çıktı diyelim. Esnaf bir 4 yılını daha kaybedecek. Edecek 11 yıl.

Oda Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri şapkalarını önlerine koysun ve bir kez daha düşünsün. Öncelik esnaf ve sanatkar mı yoksa Ahi Evran mı?  Öncelik birlik ve beraberliğin sağlanması mı yoksa dağılıp yok olmak mı? Karar sizin.

Ben kişisel düşüncelerimi buradan aktarmakla mükellefim. “Tarafsın” diyorlar. Bir zamanlar da taraftım. O zaman da “Yalçın Kılıç’ın Adamı” diyorlardı. Yıllarca bu etiketle yaşadım. Oysaki işimi, mesleğimi layıkıyla yapmanın gayreti içerisinde olduğumu görmüyorlardı. Bu süreçte de Yüce Allah bana eğriyi, doğruyu tanıma ve görme fırsatı verdi. Şükür Rabbime…

Bugüne kadar mevcut başkanın birlikteliği bir türlü sağlayamaması ve bölünmüşlük beni hep üzdü. Artık bölünmüşlük değil birlik ve beraberlik görmek istiyorum. “Bir bardak çay içmedim” sözlerini ise asla duymak istemiyorum. Çok şey mi istiyorum?

Artık Çorumlu esnaf ve sanatkarlar kendi derdiyle dertlenen bir başkan görmek istiyor.

Takdir kamuoyunun…

Satılmış İNAÇ (coumpost.com)

 

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ