logo

31 Temmuz 2018

BİR SMS KADAR YAKIN!

Çorum’da geçtiğimiz günlerde vatandaşlar olarak pek alışık olmadığımız bir olay ile karşı karşıya geldik. Peki nedir o alışık olmadığımız bu olay?

Cep telefonumuza gelen bir SMS… SMS’in içeriği ise aynen şöyle; 2019 yerel seçimlerinde Çorum ilimizde kimi Belediye Başkanı olarak görmek istersiniz? Bu mesajı saat 21.00’e kadar ücretsiz cevaplayarak ankete katılabilirsiniz. Siyasal Araştırma B001. Aslında sakin bir kafa ile düşünüldüğü zaman böyle bir çalışma son derece güzel ve de mantıklı.

Buradaki amaç; Kamuoyunun nabzını ölçmek, yaklaşan yerel seçimler öncesi genel merkezin güç (lobi) odaklı bir siyaset anlayışının değil de, insan odaklı bir siyaset anlayışının uygulanacağını insanlara göstermek maksadıyla, akıllıca hazırlanan süper bir çalışma. Hemşehrilerimiz bu olaya sessiz kalmadı.

Cep telefonuna gelen bu mesajı okuduktan sonra gönlünde ki aslanın ismini hemen yazdı, gönderdi ve ankete katıldı. Buraya kadar her şey çok güzel oldu. Taa ki birileri bu işi bir fırsat bilip, devreye girene kadar!!! Peki biraz zaman ilerledikten sonra neler oldu, neler yaşandı?

İşte sizlere yaşanan, aslında bir nevi yaşatılan bu olaylardan birkaç örnek vermek istiyorum. Belediye Başkanlığı makamını kendine hedef ve menzil belirleyen yerel siyasetçilerimiz zaman kaybetmeden, kendine inanan, güvenen, itaat eden kitleleri, şahsının ismini yazarak mesaj göndermeleri için hemen harekete geçirdi.

Bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri de yine aynı yöntem ile kendine bağlı kitleleri harekete geçirerek yapılan ankete katılım sağladı. Bazı yerel siyasetçilerimiz ise, sorumlu olduğu tabanı hemen harekete geçirdi, sanki hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi de hal ve hareketlere bürünmekten kendini alıkoyamadı. Yapılan bu güzel çalışmanın amacının dışına çıkmasına sebep olan ve bu olaya zemin hazırlayan bazı vatandaşlar ise, kendi sosyal medya hesaplarından desteklediği, gönül verdiği kişinin ismini yazıp gönderin diye arkadaşlarına ricalar da bulunup paylaşım yaptılar.

Hal böyle olunca da yerel basınımız paylaşımları görür görmez mesleklerinin gereği hemen bu durumu haber yaptılar. Zaten ne olduysa da o saatten sonra oldu. Benim Çorumlu hemşehrilerim bu haberleri internette görüp okuduktan sonra, iş çığırından resmen çıktı. Neler mi oldu? İşte size kesitler…

  • İş yerinde usta çırağının ismini, çırak ta ustasının ismini yazarak hemen 8720’ye gönderdi.
  • Devlet kurumlarında çalışan personeller kendilerine yakın bir ismi belirleyip, ismini yazıp gönderdi.
  • Köy sakinleri kendi muhtarının ismini yazıp gönderdi.
  • Baba oğlunun, oğul da babasının ismini yazıp gönderdi.
  • Kız çocuğu annesinin, anne ise kızının ismini yazıp gönderdi.
  • Arkadaşlar, dostlar arasında karşılıklı iletişimler kurularak isimler yazılıp gönderildi.
  • İki komşu esnaf karşılıklı birbirlerinin isimlerini yazıp gönderdi.
  • Gün yapan hanımlar kendi aralarında resmen alay edercesine, kahkahalar eşliğinde birbirlerinin isimlerini yazıp gönderdi.
  • Siyasetle uğraşan, siyaset yapmayı seven, bir yere başkan seçileceği zaman hemen işini gücünü bırakıp oraya odaklanan bazı vatandaşlarımız ise, milliyetçi kimliğini kullanarak doğduğu büyüdüğü köyüne, beldesine, ilçesine benim ismimi yazıp gönderin, ankete katılın diye hemen haber uçurdu.
  • İş yerlerinde ki patronlar işçilerine benim ismimi yazın gönderin diye talimatlar verdi vs…

Hal böyle olunca da, insanın aklına Belediye Başkanı olmak bir SMS kadar yakın mı acaba sorusu da zihinleri resmen bulandırmış oldu. Bu duruma güler misiniz, ağlar mısınız? Allah’tan yaz tatilindeyiz de, okullarımız kapalı. Belki öğretmenlerimiz arasından da bir kaçı sırf bu yaşananları görünce, öğrencilerinden benim ismimi yazın gönderin diye rica da bulunabilirdi?

Şansımız var ki mesaj gönderme işi saat 21.00’de bitti. Allah korusun ya bu iş bir kaç gün devam etseydi Çorum’da kim bilir neler olurdu neler onu da Allah bilir… Kısacası her zaman olduğu gibi yine, Çorumlu Çorumluluğunu yapmış oldu. İnsanlar keyfinden söylememiş kardeşim; “Senin yaptığını Çorumlu yapmaz” diye valla aynen öyle işte. Yaa beyler, hanımefendiler, gençler; Oyun oynamıyoruz oyun, apartmanlarımıza yönetici de seçmiyoruz. Yaşadığımız şehre yani Çorum’a Belediye Başkanı seçeceğiz bunun farkında değil misiniz?

Bu olay bu kadar basit mi ki siz bu işi gırgıra alıp, hiç önemsemediniz? Her önüne gelen kişi Belediye Başkanlığı yapabilir mi? Evini yönetemeyenlerin ismini bile Belediye Başkanı olsun diye yazıp gönderdiniz. Bu işi çok hafife aldınız. Sizler böyle yaparsanız şimdi soruyorum sizlere sizi düşünen büyüklerimiz sizin nabzınızı ölçmek için nasıl bir çalışma yapsın?

Sizler bu tür yaklaşımlara bu şekilde bencilce yaklaşırsanız raporlar genel merkezin önüne gittiğinde de onlarda kendi bildiğini okur, kendi belirlediği, kendinin istediği aday adayını aday yapıp gönderir. Ondan sonra da Çorumlu istediğini alamıyor, yapılan temayüllerin hiçbir önemi yok diye sağda solda dert yanar, orda bur da tüh vah demeye başlarsınız.

Unutmayalım ki; kişi hak ettiği yöneticiler tarafından yönetilir. Belediye Başkanı olabilecek kişi; tecrübeli, otoriter, ağırlığını hissettiren, bilgi ve donanım sahibi, sabırlı, hitabeti güçlü, güleryüzlü, tatlı dilli, sadakatli, tuttuğunu koparan, projeler üreten, sosyal belediyeciliği çok iyi bilen, kanunlara yasalara mevduatlara hakim olan, memleket sevdalısı, ciddiyet sahibi, şehrin tüm renklerini kucaklayabilen, rahatlıkla ulaşılabilen, halkın içerisinde gezen, tüm meslek gruplarından az da olsa bilgisi olan, halkı kucaklayan, milletin dertleriyle dertlenen, sevinçlerine ortak olan vs.

Saydığım bu özelliklere sahip olmalıdır. Bizim üstümüze düşen görev ise, bu kişileri kafalarımızda belirleyip, ikili ilişkilerimiz iyi olmasa bile, şahsımızı fazla sevmeyip şahsen tanımasa bile, gelirse memlekete faydalı olur düşüncesiyle hareket etmemizdir. Emin olun bu bizim boynumuzun borcudur vesselam. Bunun biraz farkında olalım…

Bu işin ciddiyetini önemsemeyerek, sanki önüne gelen herkes bu işi yapar gibi mantıksız düşüncelerden uzak durup mevcut Belediye Başkanımıza da saygısızlık yapmayalım…

Kalın sağlıcakla.

Selam ve dua…

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ