logo

04 Mayıs 2018

‘Çorum, göç veren değil, göç alan olmalı’

AK Parti’den Çorum Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Dr. Lütfi Akca, “Türkiye’nin ve Çorum’un kalkınması için hizmete talibim. Çorum, göç veren değil, göç alan bir şehir olmalı” dedi. Çorum’un sorunlarını çok iyi bildiğini dile getiren Akca, kentin her alanda kalkınmasını sağlayacak hamlelerin yapılması konusunda çalışacağının sözünü verdi.

Uzun yıllar Orman ve Su İşleri Baklanlığı Müsteşarlığı yapan ve son olarak Başbakanlık Başdanışmanlığı görevinden istifa ederek AK Parti Çorum Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Dr. Lütfi Akca, Hanoğlu Konağı’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Akca, toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Çorum’daki yatırımları ve hedefleri hakkında bilgi verdi ve Çorum’a son 14 yılda yapılan su yatırımının 1.3 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

2023 hedefleri doğrultusunda, önümüzdeki 5 yıl içinde, Çorum’un 44 barajı ile 29 göleti olacağını müjdeleyen Lütfi Akca, “Çorum’un sulanabilir alanlarına bakıldığında 87 bin hektar alan sulanabilir alanı var. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde 154 bin hektara çıkacak. Çorum’a son 14 yılda gelen su yatırımları 1.3 milyar liradır” diye konuştu.

ÇORUM’UN 2050 YILINA KADAR İÇMESUYU SORUNU YOK

Çorum’un içme suyu sorunun çözümüyle ilgili de önemli yatırımlar yapıldığını dile getiren Akca, Koçhisar Barajı İçmesuyu Projesinin inşaat çalışmalarının yakında başlayacağını ve bu proje ile Çorum’un 2050 yılına kadar su sorunu yaşamayacağını kaydetti.

“Siyasetteki hedefim, ülkeme hizmettir” diyen Prof. Dr. Lütfi Akca, Çorum’un gelişmesi ve kalkınması için hizmet edeceğini söyledi. Hükümetin bu dönemde daha güçlü bir meclise ihtiyacı olduğunu kaydeden Akca, yeni anayasa ve yeni yönetim sisteminin bu dönem şekilleneceğini aktardı. Akca, “Yasama ve yürütmenin uyumlu bir şeklide çalışması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız çok rahatlıkla bu seçimi kazanacak. Ama Cumhurbaşkanımızın seçimleri kazanması yetmiyor, onunla uyum içinde çalışacak çok güçlü bir meclise ihtiyaç var. Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar milletvekilliği seçimi de çok büyük önem arz ediyor. Bu istikrar kuracağımız yeni düzen ile Türkiye’nin siyasi istikrar sorunu kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

ÇORUM SORUNLARINI ÇOK İYİ BİLİYORUM

Çorum’a hizmet etmek istediğini ifade eden Prof. Dr. Akca, yapılan projelerin takip edilip, hayata geçirilmesi konusunda çalışma yürüteceğini belirtti. Akca, “Çorum’un topyekun kalkınması ve gelişmesi için Çorum’un ihtiyaçları ve problemlerini yakından takip eden bir bürokrat olarak çözüm yollarını biliyorum. Gelecek dönemde Çorum’un daha fazla büyümesi, Anadolu kaplanları diye tabir edilen sanayileşme kulvarında geri kalmaması, önünde hangi engeller varsa bunların ortadan kaldırılması, Çorum’un göç veren değil, göç alan bir il haline gelmesi, tarımda verimliliğin artırılması, sanayi altyapısının gelişmesi gibi kalkınma hamlelerinin yakalanması gerekiyor. Çorum’un gelişmesinin önündeki engellerin kaldırılması için hizmete talibim” ifadelerini kullandı.

AK Parti Çorum Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Lütfi Akca, konuşmasının ardından ise basın mensuplarının sorularını içtenlikle yanıtladı.

(Haber Merkezi)

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ