logo

10 Eylül 2018

Fırıncı esnafı hakkını arıyor

Çorum Fırıncılar ve Simitçiler Odası Başkanı Seyit Arslan, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin “Halkın ekmeğiyle oynatmayacağım” sözlerine istinaden yaptığı yazılı basın açıklamasında, Bakan Pakdemirli’nin bu konuda yanlış bilgilendirildiğini savundu.

Fırıncı esnafının en ağır meslek grubu içerisinde yer aldığını ve gecesi gündüzünün olmadığını ifade eden Oda Başkanı Arslan, “Son günlerde ekmek ve un konusunda sektörle alakası olmayan herkesin değerlendirmede bulunarak Sayın Bakanımızı yanlış bilgilendirdikleri gün gibi ortadadır” dedi.

Çorum Fırıncılar ve Simitçiler Odası Başkanı Seyit Arslan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin geçtiğimiz Perşembe günü ulusal kanallarda yaptığı açıklamaya istinaden açıklama yapmayı esnafım ve kendi adıma mecburiyet hasıl olmuştur. Sayın Bakanımızın halkın ekmeğiyle oynatmayacağım beyanı biz fırıncı esnafını derinden yaralamıştır.

Biz fırıncı esnafı olarak en ağır meslek gurubunun bireyleriyiz. Gecesi gündüzü olmayan, hiç bir sosyal etkinliği bulunmayan, pazar yüzü görmeyen, düğün bayram nedir bilmeyen, çocuğuna ve ailesine vakit ayıramayan ve tek prensibi halka hizmet olan meslek grubuyuz.

Son günlerde ekmek ve un konusunda sektörle alakası olmayan herkesin değerlendirmede bulunarak Sayın Bakanımızı yanlış bilgilendirdikleri gün gibi ortadadır. Sayın Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy’un açıklaması çok acizane bir açıklamadır. 45 gün önce ortalama 70 TL’ye alınan bir çuval unu şu anda 95 TL’ye satacağım diye ilan etmiştir. 45 gün içinde % 35 zam yapıp 95 TL üzerinde un satmayacağım diye açıklama yapmıştır. 95 TL’ ye vereceği unun tek başına yani parçalı olmadan ekmek yapabileceğimize garanti veriyor mu? Milli duruş gösteriyorsa 45 günde ne değişti? % 35 zammı hangi esnaf göğüsleyebilecek, % 35 zammı neden yaptı?

Sayın Eren Günhan Ulusoy yalanlarıyla halkı kandırabilir ama lakin biz ekmek üreticilerini kandıramaz biz bu çırpınışlarının nedenini bilmekteyiz. İthal buğday üzerindeki milyonları aşan rant kapısının kapanması ihracatının durdurulmasıdır asıl nedenidir.

Birde Türkiye’deki kurumsal marketlerin bir açıklamasına değineceğim. Bütün ürünlere A’dan Z’ye zam yaptılar veya paket gramajlarını düşürdüler. Bu kurumsal firmalar ekmeğini kendileri üretmiyor. Ekmeği fırıncı esnafından tedarik ediyorlar. Tamamen her şeyi fırıncıya ait olan üretimi, nakliyesi, kalan ekmeğin iadesi ve can yakan % 35 iskonto oranıyla ekmek satın almaktadır. Ödemeleri ise 75 ila 90 gün arasında yapılmaktadır. Kurumsal firmaların bütün ürünlerde yaptığı zammı çekerek ekmekten iskonto almayarak tekrar bir söz vermesini ve milli duruşlarının inandırıcı olmasını istiyoruz. Bizler ekmeğe zam istemiyoruz.

Bizlerin tepkisi ise döviz kurunun artışıyla birlikte bütün temel gıda maddelerine uygulanan zamlardır. Bunlar sadece un değil maya, odun, kömür, tuz, elektrik, doğalgaz ve bütün ambalaj ürünlerine uygulanan zamlardır. Biz inanıyoruz ki halkımızın da bizi yalnız bırakmayacağını ve bizlere sahip çıkacağına hiç kuşkusuz inanıyoruz. Bizler sadece fırıncı esnafının hakkı neyse onu istiyoruz.”

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ