logo

21 Eylül 2016

Fırtınaya karşı kiremidin önemi

Untitled-1

Diğer çatı malzemelerinin fırtına ve rüzgara karşı ne kadar dayanıksız olduğu İskilip ve Osmancık’ta yaşanan şiddetli fırtınada bir kez daha gözler önüne serildi.

Konu üzerine yazılı bir açıklama yapan Çorum Toprak Sanayicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, Osmancık ve İskilip ilçelerinde dün gerçekleşen rüzgar ve fırtınadan dolayı çatıların uçmasıyla can ve mal kayıplarının yaşandığını hatırlatarak, bu olayın kiremit sanayicilerini derinden yaraladığını söyledi.

Fırtınada hayatını kaybeden emekli öğretmen Muammer Karatepe’ye Allah’tan rahmet ve ailesine başsağlığı dileyen Başaranhıncal, “Bu üzücü durum karşısında sektörümüzün görüş ve uyarılarını sizlerle paylaşmak isterim. Böyle olaylar sonrasında, ‘biz uyarmıştık’ demek istemeyiz fakat geçmişte Çorum Toprak Sanayicileri Kooperatifi ve ilimizde yer alan tüm kiremit üreticilerimizin yazılı, görsel ve sözlü olarak yaptığı uyarılar hala hafızamızda.

Ülkemizin genelinde ve ilimizde geçtiğimiz tüm bahar ve güz aylarında yaşandığı gibi rüzgâra dayanımı düşük olan çatı malzemelerinin uçmasıyla oluşan can ve mal kayıpları bu yıl da tekerrür etmiştir. Kiremit sanayisinin merkezi olan ilimizde bu tür hadiselerin yaşanması bizleri ayrıca üzmektedir. Yıllar boyu defalarca yaptığımız uyarıların sonuç almamış olması bu konun üzerine düşülmesi gereken bir husus olduğunu tekrar zihinlerimize yerleştirmektedir. Kişi ve kurumlara yapılan tüm bilgilendirme ve uyarılar sonrasında bu malzemelerin kullanımına devam edilmesi sonucunda karşılaşılan durum şaşırtıcı değildir” dedi.

DİĞER ÇATI MALZEMELERİ KİL KİREMİTİN PERFORMANSINI VERMEZ

Çatılarda kullanılan bitümlü levhalar, metal ve polimer esaslı malzemeler ile diğer çatı kaplamalarının kil kiremit performansını vermesinin beklenemez olduğunu dile getiren Çetin Başaranhıncal, “Bu tür malzemeler rüzgar, kar, dolu… vb gibi iklim şartlarına dayanmamakta ve bunun yanına canında can ve mal kayıplarına sebebiyet vermekte olduğu son yaşanan olaylar neticesinde bir kez daha gün güzüne çıkmıştır. Ayrıca çatı sistemleri ve inşası açısından yapılan hatalar çatıların uçması ve çökmesinin sebeplerindendir. Hafiflik bahanesi ile kullanılan bu tür ürünler kullanım amacını karşılamıyor ayrıca binayı korumuyor ve kurtarmıyor.

Ülkemizin yaşadığı son depremler hafif çatıların binayı kurtarmadığına hepimiz gözlerimizle şahit olduk. Yaşanan bütün bu elim sonuçlara ve bu tür kayıplar biz kiremit sanayicilerinin zihnimizde doğru ürünü üretiyoruzun yer ettiğini üzülerek de olsa belirtmek isterim.

Çorum Toprak Sanayicileri Kooperatifi olarak tuğla ve kiremit ürünlerinin sağlık, güvelik ve maliyet açısından en doğru yapı malzemesi olduğunu bizler kişi ve kurumlara hatırlatmaya devam edeceğiz. İlimizde gerçekleşen bazı kişi ve kurum yatırımlarında tuğla-kiremit kullanımından neden kaçınıldığına hala kanaat getirmiş değiliz. Tüm teknik ve maddi üstün özelliklerinin neden göz ardı edildiğini ve milli servetimizin heba edilerek haksız rekabete sebep verildiğini hatırlatmayı kendimize bir borç biliyoruz.

Hiçbir zaman doğru olanı söylemekten vazgeçmeyeceğimizi, ülkemiz ve hemşerilerimizin maddi ve en önemlisi can kayıplarının yaşanmaması amacı ile her zaman yaptığımız hatırlatmayı tekrar yapmak isterim;

KİL KİREMİDİN DİĞER ÇATI ÖRTÜ MALZEMELERİMDEN FARKI;

 1. Doğal Ürün Kil; doğada toprak halinde bulunan içinde Al3O2, Si2O, vb bileşimlerin bulunduğu hammaddelerdir. Bu yüzden doğada saf halde bulunan hammaddelerin pişirilmesiyle oluşturulan kil kiremitlerde doğaldır.

2. Uzun Ömürlü; Kiremit ürünleri tarihteki örneklerinde olduğu gibi hiçbir deformasyona uğramadan uzun yıllar sizlere hizmet eder.

3. Yangına Dayanım;  Yangın yönetmeliğine göre kil ürünlerin yanıcılık sınıfı test edilmeye gerek olmadan A1(Hiç Yanmaz) sınıfıdır.

4. U.V. (Güneş Işınlarına) Dayanımı; Son yıllarda etkilerinin daha bilindiği gibi güneş ışınları çok zararlı ışınlardır. Diğer çatı örtü malzemeleri zaman içinde bu ışınlardan zarar görerek deformasyona uğrarken kil kiremit hiçbir şekilde etkilenmez.

5. Su geçirmez; İyi pişen kil malzemelerin su emmesi ve su geçirgenliği sorunsuzdur.

6. Rüzgara Dayanım; Kil kiremitler optimum ağırlıklarda ayarlanarak ve çatıya monte edilmesi ile rüzgar gibi kuvvetler sonucunda hareketleri önlenir.

7. Dona Dayanım; Su emmeleri az olduğu için bünyelerinde fazla su tutmazlar ve kısa sürede bu suyu bünyelerinden uzaklaştırırlar. Bu nedenle don olayları sonucunda bünyelerinde su olmadığı için etkilenmezler.

8. Sese Karşı İzolasyon; Çatı örtü malzemeleri içinde sese karşı izolasyonu en iyi kil kiremit sağlar. Malzemenin kendi ses emiciliği vardır.

9. Yüksek Darbe Dayanımı; Dolu ve üzerinde yapılan hareketlilik ve düşmelere karşı direnci yüksektir. Tuğla ve kiremit ürünler doğal, sağlıklı, kaliteli % 100 geri dönüşümlü ve çevre dostudur.

Sağlıklı ve doğal yapı malzemesi olan tuğla-kiremit pişmiş kilden üretilmektedir dolayısıyla estetik ve çevrecidir. İnsan sağlığı açısından hiçbir zarlı bileşeni yoktur. Diğer yapı malzemelerinin kamuoyuna yansıyan insan sağlığına olumsuz etkileri düşünüldüğünde Dünyada bilinen en sağlıklı ve doğal yapı malzemesi pişmiş kilden üretilen tuğla kiremit ürünler bu önemli konuda güvenli ürün olduğunu kanıtlamaktadır. Yanmazlık, mukavemet, izolasyon ve bahsedilen diğer tüm özellikleri ile tuğla kiremit vazgeçilmez bir yapı malzemesi olarak kullanılmakta ve kullanılmaya devam edecektir.

Bir diğer ve en önemli husus ise rüzgar dayanımı düşük olan malzemelerin yangına karşı dirençleri de düşüktür ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliği yangına karşı güvenlik bakımından, kolay alevlenen yapı malzemelerinin inşaatta kullanılmasına müsaade edilmez hükmü ihlal edilmektedir. Çatılarda Broof olmayan ürünlerin kullanımı ve kolay alevlenir ürünlerin kullanımı gene kanunlar ile yasaklanmıştır. Bir yangın olayı ile karşılaşıldığında biz demiştik demek istemiyoruz. Bu vesile ile her zaman dile getirdiğimiz tuğla-kiremit güven ve sağlıktır sözünün ne kadar doğru olduğu da bir kez daha kanıtlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

İSKİLİP’TE FIRTINANIN ARDINDAN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

İSKİLİP’TE FIRTINANIN ARDINDAN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

İSKİLİP’TE FIRTINANIN ARDINDAN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI İSKİLİP BELEDİYE BAŞKANI RECEP ÇATMA; “EN BÜYÜK TESELLİMİZ CAN KAYBININ OLMAMASI”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ