logo

‘Gazetecilerle uğraşmak yerine görevinizi yapın’

Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği (HGYD) Başkanı Birkan Demirci, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ı bazı basın mensuplarına yönelik sözleri nedeniyle eleştirerek, “Sayın Belediye Başkanlarını gazetecilerle uğraşmak yerine asli işlerini yapmaya, halka hizmet etmeye davet ediyoruz” dedi.

HGYD Başkanı Demirci, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Aşgın’ın son günlerde yaptığı konuşmalarda, isim vermeden de olsa bazı basın mensuplarını işaret ederek, ahlaki konular üzerinden suçlamalarda bulunduğunu söyledi.

Birkan Demirci açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bir Belediye Başkanının bir meslektaşımıza, habercilik ve meslek ahlakı konusunda ders vermeye kalkışmasını, üstelik bunu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikte ev sahibi olarak yaptığı konuşmada dile getirmesini gerek yer ve zaman olarak gerekse üslup olarak doğru bulmuyoruz.

Gazetecilik kamu görevidir; gazetecinin temel amacı haber ve yorum üreterek halkı ve kamuoyunu bilgilendirmektir. Gazetecinin halka ve kamuoyuna karşı mesleki sorumluluğu vardır. Gazetecilikte, kanıtsız iddia ve suçlamaya, iftiraya, yalana, manipülasyona yer yoktur; kanıt ve belgeler tahrif edilemez; doğruluğu kesinleşmeyen haber, doğruymuş gibi sunularak okuyucu-izleyici yanıltılmaz. Fakat bir beyan üzerine yapılan haberde beyanı yapan kişinin beyanını kamuoyuna duyurma hakkı da vardır. Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorumlarda düzeltilir, aynı kurum yada başka kurumlarda yazılı ve sözlü belgelerle iddialar çürütülebilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullanılabilir.

Sayın Belediye Başkanına hatırlatmak isteriz ki, isim vermeksizin de olsa basını ‘ahlaklı olan yada ahlaklı olmayan’ basın diye ayırmanız doğru bir üslup değildir. Sizi eleştiren; ahlaksız olacak, eleştirmeyen ahlaklı olacak denemez, aleyhinize ya da lehinize yazanlar ve söyleyenler mutlaka olacaktır. Kenti yönetenler ile basın bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır. İletişim ve halkla ilişkilerini basın üzerinden yapmak zorunda olanların sözlerine dikkat etmeleri gerekmektedir, ayrıca kamuoyu önünde olan kişiler lehte ve aleyhte yapılan eleştirilere açık olmalıdırlar.

Yapılan haberlerin doğru yada yanlışlığı ayrıca tartışılabilir ancak seçilmiş birisinin isim vermeden tüm basın mensuplarını hedef alacak konuşma yapmasını, gazetecileri ahlaksızlıkla suçlamasını ve bunu gelenek haline getirmesini kabul etmemiz mümkün değildir.

Ayrıca eşdeğer bir olayda Osmancık ilçemizde yaşanmıştır. Seçilmiş Belediye Başkanlarının seslerini kamuoyuna duyuran basın mensuplarına karşı tahammül sınırlarını aşan davranışlar geliştirmelerinin yaygınlaşmaya başladığına üzülerek tanık oluyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Osmancık Belediyesi tarafından basın mensuplarına verilen yemek davetinde Belediye Başkanı Sayın Ahmet Gelgör’ün gazeteci İsmail Kabakdere’ye yönelik sarf ettiği sözler, Sayın Osmancık Belediye Başkanının basın camiasına bakışını gösteren ibretlik sözlerdir. Hiçbir şekilde kabul edilemez sözlerle basın mensuplarını hedef alanları kınıyoruz.

Sayın Belediye Başkanlarını gazetecilerle uğraşmak yerine asli işlerini yapmaya, halka hizmet etmeye davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ