logo

26 Haziran 2018

Kentpark’ın yüzde 60’ı tamamlandı

Belediye Başkanı Zeki Gül, yapımında son aşamaya gelinen Kentpark’ta incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bizzat takip ettiği ve Çorum’un en büyük yeşil alan projelerinden biri olan Kentpark Projesinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen ve bilgiler alan Başkan Zeki Gül, basın mensuplarına da açıklama yaptı.

Kentpark’ın toplumun bütün kesimlerine hitap eden bir dinlenme mekânı, bir yaşam alanı olacağını kaydeden Gül, şehrin adeta çehresini değiştirecek olan Kentpark’ı, 212 bin 500 metrekarelik bir alana inşa ettiklerini ve devasa bir park olduğunun altını bir kez daha çizdi.

Modern şehircilik anlayışına uygun bir yaşam alanı şeklinde planladıkları parkın, Nisan ayında yüzde 22’lik bir kısmının tamamlandığını hatırlatan Gül, “Bugün itibariyle ise müteahhit firma yüzde 28’lik kısmını daha tamamlandı. Belediye olarak bizim yapacağımız işlerin de yüzde 10’luk kısmını tamamladık. Bugün itibariyle parkımızın yüzde 60’ı tamamlandı. Geriye kalan yüzde 40’lık kısmını da kısa süre içerisinde tamamlayacağız” dedi.

Parkı bir an önce bitirmek ve Çorumluların hizmetine sunmak için çok hızlı bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Gül, “Parkımıza yerleştireceğimiz çocuk oyun grupları, açık alan spor aletlerinin montajı, bank ve çöp kovası gibi kalemlerden oluşan kent mobilyalarının ihalesini de önümüzdeki günlerde yapacağız. Parkımızda 24 bin metrekarelik bir alanda biyolojik arıtma özelliğine sahip yapay bir gölet inşa ediyoruz. Göletteki suyun arıtılacağı alanların zemin sıkıştırma işlemlerini yapılıyor.

Gölet içerisindeki suyun temizlenmesi için alana keçe ve EPDM mebran serimi hemen hemen bitmek üzere. Parkın alt yapı imalatları ve yer altı su depolarının imalatları bitti. Alt yapı alanlarının toprak dolguları tamamlandı. Parkımızın aydınlatmasına hem güvenlik açısından hem görsellik açısından çok önem veriyoruz. Parkımız tamam olduğunda burası ışıl ışıl olacak. Parkımızdaki aydınlatma ve park içerisinde bulunan binalarımızın elektrik hatlarını çektik” ifadelerini kullandı.

Kentpark’ın 175 bin metrekarelik alan olan birinci etaptaki yeşil alanların, otomatik sulama sistemiyle sulanacağını belirten Gül, “Seyir kulesi çelik imalatları bitti. Gölet kenarındaki seyir teraslarının çelik iskele imalatlarına başladık. Gölet çevresinde bulunan amfi alanında oturma yerlerinin de imalatlarına başladık. Birinci etap içerinde bulunan park içi gezinti yolları yüzde 80 oranında bitti. Yine bu etap içerisinde bulunan çocuk oyun gruplarının montajına, fitness alanlarının kauçuk kaplama uygulamasına başladık” diye konuştu.

37 bin 500 metrekareden oluşan ikinci etap içerisinde bulunan 250 metre uzunluğunda yapay derenin bulunduğuna dikkat çeken Gül, “Yapay derenin betonarme işleri tamamlanmak üzeredir. Yine ikinci etap içerisinde yer alan gezinti yollarının imalatlarının yüzde 65 oranında bitti. Bu etabın alt yapı imalatlarıyla birlikte elektrik tesisatlarını yüzde 80 oranında tamamladık. İkinci etapta 4 adet sergi satış birimi bulunuyor. Bu sergi alanlarının da kaba inşaatını tamamlandı. Çocuk oyun alanlarıyla, gezinti alanlarıyla, bisiklet yollarıyla, spor alanlarıyla, botanik bahçesiyle, sosyal donatılarıyla, içerisinde adacıklar olan göletiyle Kentpark’ımızı kısa zamanda hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ