logo

11 Eylül 2018

Köşe Yazısı / Ahmet BAYRAKLI

Sevgili okurlarım;

“Dereyi görmeden, paçaları sıvamak” atasözünün ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Hayatta bazı insanlar vardır ki, çok tez canlı davranırlar. Hemen istediklerine kavuşabilmek adına hızlı karar verirler. Şartların olgunlaşıp olgunlaşmadığı ile ilgili düşünmeden hemen isteklerinin olacağını zannederler ve sonunda da hüsrana uğradıkları çok olur.

Buna örnek vermek gerekir ise; Ilgım nedir bilmeyen bir delikanlı,kervana katılmış. Sıcak mı sıcak Amasya Ovası’nda giderlerken, çöldeki gibi ılgım görünmeye başlamış. Delikanlı ırmaklar, göller, ağaçlar görür olmuş. Bu gördüklerini sahici sanarak, suda ıslanmasın diye paçalarını sıvamaya başlamış.

Onu gören, Yeşilyaylaların tecrübeli, akıllı, zeki ve karşısında ki insanı yapmış olduğu hamleler neticesinde yaş tahtaya bastıran ve bu konuda da cidden çok başarılı olan deha sahibi kişilerinden biri: “Oğlum, o gördüklerin ılgımdır, insanı böyle aldatır. Dereye varmadan, paçaları sıvama demiş.”

Ve devam etmiş…
Acele etme, hele bir bekle, iş tamam olarak ortaya çıksın, ondan sonra harekete geç, zaman her şeyin ilacıdır demiş.

Bu örneği görünce de demem o ki; Hangi işe yönelirsek yönelelim, hedef olarak, kafamıza koyduğumuz menzile erişebilmemiz ulaşabilmemiz için, temkinli olmakta her zaman fayda vardır. Madem ki bizler geleceği göremiyor, olayların nasıl sonuçlanacağını bilemiyoruz; o zaman tahminlerle, umutlarla hareket etmek son derece yanlıştır. Akıllı insanlar paçalarını sıvamak için önce dereyi görürler,yani bir iş sonuçlanmadan ona bağlı olan işe de girişmezler.

Bir işin aslını astarını anlamadan hemen harekete geçersek hevesimizin kursağımızda kalması muhtemeldir. Dikkatli bir şekilde olayları gözlemlemek ve gerçeği iyice anladıktan sonra hareket etmek, işin sonunda hayal kırıklığına uğramamak isteyenler için yapılması zaruri olan davranış şeklidir. Benden söylemesi.

“Tosya’ya pirince giderken, elde ki bulgurdan olmamak için şartlar olgunlaşmadan, güneş ışıklarının yansımasından kaynaklanan Ilgım’ı dere zannederek paçaları sıvamamak gerekir…”

Ne demişler; “Her şey neye layıksa,ona dönüşür.”

Selam ve dua…

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ