logo

11 Nisan 2018

KÖŞE YAZISI / Ahmet BAYRAKLI

TOKİ Daire Başkanlığı tüm Türkiye’de olduğu gibi, ilimize de bugüne kadar toplam da 5.286 konut inşa etti.

Bu konutların 4.389’u hak sahiplerine teslim edilirken, 997’si ise hala inşaat aşamasında olup teslim edileceği günü beklemektedir.

Yapılan bu hizmetin güzel yanı; Çorumlu hemşerilerimizin kolay ödeme şartları ve uygun faiz oranlarıyla kira öder gibi konut sahibi, mülk sahibi olmasıdır.

Çorum’da esnaf ve esnaf çocuğu olmam hasebiyle, gördüğüm, duyduğum kadarıyla da yapılan bu hizmetin birde üzücü tarafı var. İnşa edilen bu konutların, iş olarak değerlendirildiğinde küçük esnafımıza yönelik hiçbir faydasının ve yararının olmadığı aşikârdır. Bu halk tarafından da bilinmektedir.

Peki küçük esnaf deyince aklımıza ne gelir? Ben söyleyeyim memleketimizin zanaatkârları, emekçileri, hizmet verenleri ve bu bağlamda da toplumumuzun çakıl taşı olan yiğit evlatları gelir.

Çorum’umuzun öz ve öz evlatları, bunlar sırasıyla, mobilyacılar, marangozlar, mermerciler, parkeciler, demir ve paslanmaz doğramacılar, fayansçılar, çelik kapıcılar, boyacılar, elektrikçiler, sucular, ustalar, işçiler vs.

Bu yiğit insanlar zanaatkâr olmalarına rağmen, ömürlerini sanatlarına vermelerine rağmen ne yazık ki, yapılan bu Toki konutlarına iş yapamıyor, buralara bir çivi dahi çakamıyor.

Üstelik bu konutları alan daire sahipleri de esnaflarımızın eşi, dostu, komşusu, akrabası olduğu halde.

Şimdi sevgili okuyucularım soruyorum sizlere bu kanayan yara değil de nedir?

Lafa, söze, şova gelince de eline mikrofonu alan, basında, gazetede  sayfa sayfa demeç veren, ilgili yetkililerimiz her daim esnafımızın yanında olduğunu, onlar için hizmet konusunda  gecesini gündüzüne katıp çalıştığını, sıkıntılarını çözdüğünü dile getiriyor.

Bunun yanında birde yok efendim bizler esnafımıza hizmet ederken çocuklarımızın nasıl büyüdüklerini dahi göremiyoruz diye duygu sömürüsü yapmaktan da kendilerini alı koyamıyorlar.

Zannediyorlar ki esnafın gözünü boyuyoruz, günü kurtarıyoruz, günü birlik siyaset yapıyoruz.

Yemezler yetkililer yemezler… Sesiniz var görüntünüz yok, söylemleriniz var eylemleriniz yok, artık Çorum esnafına samimi gelmiyorsunuz çünkü samimi değil, yapmacıksınız.

Peki, bu konutların yapım işlerini kimler alıyor, nasıl yapıyor? Çevre illerden gelen büyük yabancı firmalar iş yapım ihalesine giriyor, çok uygun fiyatlarla ihaleyi alıyor ve ne yazık ki bu işleri yapıyor.

Yaptıkları iş delme, takma yapıldığı için ne iş işe benziyor, ne de konut sahipleri yapılan bu işlerden memnun kalıyor.

Kardeşim şöyle bir düşünürsen de yapılan bu haksızlıklar benim esnafımın nasıl zoruna gitmesin

Bu konutlar benim hayat mücadelesi verdiğim il ve ilçe sınırları içerisine yapılacak, konutların yapıldığı arazi benim hemşehrilerimin olacak, konutları alan hak sahipleri de benim yakınlarım olacak işlerini de gelip yabancı firmalar yapıp, gidecek öyle mi?

Sizce bu hak mı? Adalet mi?

Yazıktır, günahtır…

Geçenlerde Sosyal medya da dolaşırken gözüme bir haber çarptı.

Haberde merkeze bağlı Silimkent civarına Emekliler Derneğimizin öncülüğünde 752 adet konut yapılacakmış.

İlgili yetkililer, bu kanayan yarayı durdurmak istiyorsanız, böyle bir ince düşünceniz varsa, sizlerden ricamız bu olaya bir el atın, devreye girin ve sanatkar küçük esnafın yapabileceği işlerin yapım işlerini ihale şartnamesinden çıkarttırın.

Bırakın 752 konut sahibi, 752 esnafımıza iş versin.

İlgili yetkililere dün genel kurul kürsülerinde basınımızın önünde seslendiğim gibi bugün de buradan açık ve net bir şekilde yine sesleniyorum!!!

Bir sanatkar yetiştirmek bu memlekette kolay birşey değildir.

Küçük esnafımız bu memleketin orta direğidir.

Allah korusun o orta direk bir gün çöker, bir gün yıkılırsa şayet o zaman herkes bu göçüğün altında kalır. Toplum olarak zanaatkar küçük esnafımıza sahip çıkalım.

Selam ve dua…

Ahmet BAYRAKLI (Kesin Karar Gazetesi)

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ