logo

19 Haziran 2018

Köşe Yazısı / Ahmet BAYRAKLI

Toplumda her bayram olduğu gibi, yine bu bayramda da aynı serzenişler devam etti…

Aah ah, nerede kaldı o eski bayramlar falan, filan… Ya kardeşim bırakın artık bu serzenişleri, kurtulun artık şu anlamsız düşüncelerinizden. Bayramda, özellikle de sosyal medyada paylaşım yapıp, serzenişte bulunanlar o kadar çok dikkatimi çekti ki bunu anlatamam…

Bunlardan bir tanesi yazmış. “Eskiden bayramlarda çoluğumuzu çocuğumuzu yanımıza alır, büyüklerimizi akrabalarımızı ziyaret eder, ellerinden öper bayramlarını kutlardık. Sonra çayımızı çorbamızı içip, çerezimizi tatlımızı bayram şekerimizi yeyip, belli bir saat oturduktan sonra da müsaade ister kalkar giderdik.

Şimdi bakıyorum da akrabalarımızı, büyüklerimizi bırakın ziyaret etmeyi, artık onların bayramlarını ya mesaj çekerek, ya telefonla arayarak ya da sosyal medyadan mesaj yollayarak kutlar hale geldik. Aah ah nerede kaldı o eski bayramlar.”

Ya kardeşim geçmişte ki bayramlarda büyüklerini, akrabalarını ne güzel ziyaret ediyormuşsun. Şimdi seni tutan ya da, engelleyen mi var? Şimdi niye gitmiyorsun? İşime geldiği gibi davranıyorum demiyorsun da, serzenişte bulunuyorsun öyle mi? Ya buna şimdi ki bayramlar ne yapsın.

Bir diğeri yazmış.” Babamız bize bayramlarda bir çift ayakkabı alırdı. O ayakkabıyı heyecanla başucumuza koyar, onun ile yatar uyurduk. Sabah olunca da o yeni ayakkabımızı giyer, bayram namazına havalı havalı giderdik. Şimdi bizim çocuklarımıza bakıyorum da o heyecan hiç kalmamış. Aah ah nerede kaldı o eski bayramlar.”

Ya kardeşim senin anlattığın dönemlerde ülke olarak insanların alım gücü pek yoktu. İmkanlar çerçevesinde baban ancak bayramdan bayrama sana bir çift ayakkabı alabiliyordu. Şimdi ise ülke olarak insanların alım gücü var. Sen çocuğuna bırak bayramdan bayrama bir çift ayakkabı almayı, elbisesinin hatta kemerinin rengine uygun ayakkabı alıyorsun artık. Sen hangi heyecandan bahsediyorsun. Altı üstü çocuğuna ayda bir aldığın ayakkabıdan, bayramda da almışsın ne var ki bunda. Buna şimdi ki bayramlar ne yapsın.

Hele bir tanesi var ki.”Eskiden arefe günü ya da bayram günü babam bizi yanına alır, mezarlığa götürür, orada ki geçmişlerimize dua edip, kabirlerini ziyaret ederdik. Şimdi bakıyorum da çocuklarımızı artık kabristana dahi götüremez olduk. Aah ah nerede kaldı o eski bayramlar.”

Ya güzel kardeşim sen bir baba olarak çocuğuna arefe günü kabristan ziyaretinin güzel bir davranış olduğunu, bu davranışın büyük bir sevap kazandırdığını, Allah’ın da çok hoşuna gittiğini, mezarlığa gittiğinde ise kendi ahiretini hatırlayacağını güzel bir dille evladına anlatamıyorsan buna şimdi ki bayramlar ne yapsın? Hele biri var ki.

“Eskiden bayramlara bir hafta kalınca, annem evde ki bütün eşyaları kaldırır, günlerce bayram temizliği yapardı. Şimdi bakıyorum da günümüz hanımlarında bu tatlı telaşa dahi kalmadı. Bayram temizliği yapan hanım bile pek yok. Aah ah nerede kaldı o eski bayramlar.”

Ya kardeşim senin eşin tembel ise, temizlik yapmayı pek sevmiyor ise buna şimdi ki bayramlar ne yapsın? Eşinin elini, ayağını tutan mı var? Eşine göster taş fırın erkekliğini o da yapsın bayram temizliğini. Falan, filan vs…

Ya benim güzel kardeşlerim bayramlarda artık bırakın bu yersiz serzenişleri. Birincisi artık büyüdünüz bunun farkında değilsiniz. Kabul edin bunu. İkincisi sorun bayramlarda değil, sorun bizzat sizlerde benden söylemesi… Şimdi Ramazan Bayramı bitti. Bir kaç ay sonra Allah nasip ederse Kurban Bayramı var.

Şimdiden çok merak ediyorum. Bayramlarda bu serzenişler toplum olarak artık tamam deyip son mu bulacak? Yoksa kaldığı yerden durmak yok yola devam mı diyecek. Bunu hep birlikte göreceğiz!!!

Selam ve dua…

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ