logo

16 Şubat 2017

Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi oldular

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraki olan MEYBEM A.Ş. işbirliğiyle Çorum’da ilk kez gerçekleştirilen  ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınavlarında başarılı olan işçilere sertifikaları dağıtıldı.

TSO’ya talepte bulunan oda üyesi iş yerleri çalışanlarına yönelik 29-30 Aralık 2016 tarihlerinde çelik kaynakçısı, makine bakımcısı ve CNC tezgah operatörü mesleklerinde sınavlar düzenlenmişti. Yazılı test ve iş başında uygulamalı olarak gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan 38 kişiye sertifikaları, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman, MYK Denetleme Dairesi Başkanı Nuri Bilseloğlu, Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, TOBB MEYBEM A.Ş Genel Müdürü A. Saygın Baban tarafından iş yerlerinde ziyaret edilerek verildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Duran Cesur, İş Kur İl Müdürü Ali Şahan, TSO Danışmanı Zafer Eyvaz’ın da eşlik ettiği programda, Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Mone Medikal, Dura Makine ve İki El Makine’yi ziyaret edildi. Ziyaretlerde açıklamalarda bulunan MYK Başkan Yardımcısı Metin Karaman, Çorum’un ilk mesleki yeterlilik belgesine sahip olan 38 elemanın belgelerini dağıttıklarını kaydederek, bu sayının ileriki günlerde TSO ile Hitit Üniversitesi’nin katkı ve desteklerinde daha da artacağını ümit ettiğini söyledi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun 2017 yılı içerisinde 115 meslek dalına çıkartılması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Karaman,  “48 meslekte, bu belge zorunluluk haline getirilmiştir Mesleklerden 17’si inşaat, 7’si otomotiv, 10’u metal, 10’u enerji ve 4’ü ise elektrik-elektroniktir. Bu mesleklerden Türkiye genelinde toplam 130.000 kişiye MYK Meslek Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmıştır” dedi.

Karaman ayrıca verilen belgelerin uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu ve bu belgeye sahip olanların diğer ülkelerde de bu belgelerle iş bulma imkanına sahip olabileceğini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından işçileri, iş yerlerinde ziyaret eden Karaman, Bilseloğlu ve Başaranhıncal, sınavda başarılı olan adayların belgelerini işçilere takdim ettiler.

Çorum’da Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan işçilerin belgelerini vermek üzere ilimize gelen Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman ve MYK Denetleme Dairesi Başkanı Nuri Bilseloğlu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret etti.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, TOBB MEYBEM A.Ş Genel Müdürü A. Saygın Baban, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Duran Cesur, İş Kur İl Müdürü Ali Şahan, TSO Genel Sekreteri Murat Zeybel ve Oda Danışmanı Zafer Eyvaz’ın da eşlik ettiği ziyarette Hitit Üniversitesi’nin Mesleki Yeterlik Belgesi’nde akredite kuruluş olması için yaptığı başvuru ele alındı.

Türkiye’de uluslararası akreditasyona sahip 67 kuruluşun bulunduğunu açıklayan MYK Başkan Yardımcısı Metin Karaman, 93 kuruluşun ise yetkilendirme sürecinin devam ettiğini, bu kuruluşların içinde Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜBTUAM) bünyesinde yer alan Hitit Üniversitesi Personel Bilgilendirme Merkezi’nin de bulunduğunu söyledi. Karaman, HÜBTUAM’da Nisan ayından itibaren sadece Çorum’a değil, bölgeye hizmet edecek düzeyde Hitit Üniversitesi ile ÇTSO işbirliğinde başta inşaat sektörü olmak üzere tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde sınav ve belgelendirme faaliyetlerinin başlamasını planladıklarını sözlerine ekledi.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ise,  48 meslek dalı için uygulanan mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun ileriki yıllarda bütün teknik meslekleri kapsayacak gibi göründüğünü kaydederek,  Çorum’da bu belgeyi almak isteyen kişi ve kuruluşların, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’na başvuruda bulunabileceklerini söyledi. Başaranhıncal, Hitit Üniversitesi’nin de Mesleki Yeterlilik Belgesi verebilme konusunda akredite olmasının ardından Çorum’un bölgede söz sahibi olmasında bir artı daha kazanacağını dile getirdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise HÜBTUAM’ın en başından bu yana kalite ve kalite güvence sistemlerinin ön planda tutulduğu ve planlandığını vurgulayarak, “Amacımız, çeşitli cihazların yer aldığı kapalı bir mekan oluşturmak değil, bölgede başta sanayi ve tarım olmak üzere pek çok alanda hem bölgenin ihtiyacını karşılamak hem de ilimize yeni açılımlar sağlayacak çalışmaların yapılmasını sağlamaktır. Bölgemizdeki en önemli araştırma merkezi olan HÜBTUAM’da Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda başlattığımız çalışma da bunlardan birisidir” dedi.

Rektör Prof. Dr. Alkan, bu projenin tamamlanmasıyla ilimizin ve bölgesinin önemli bir eksikliğinin giderilmesinin yanı sıra eğitimin dışında Hitit Üniversitesinin Çorum’a katkı sağladığının altını çizerek projeye katkılarından dolayı MYK Başkan Yardımcısı Metin Karaman ile bu süreçte olduğu gibi her zaman Hitit Üniversitesine destek veren ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal’a teşekkür etti. Gerçekleştirilen ziyaret sonrasından HÜBTUAM’ı gezen heyet laboratuarlarda incelemelerde bulundular.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ