logo

19 Eylül 2018

‘Şehitlik ve gazilik makamların en büyüğüdür’

Ak Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Milletimizin her ferdi,  bugünlere gelmemizdeki en büyük etkenin geçmişte elde edilen tecrübelerden kaynaklandığının bilincindedir ve bu bilinçle gazi ve şehitlerimizin hatırasını her zaman canlı tutmakta, onları minnet ve şükranla yâd etmektedir” dedi.
İl Başkanı Karadağ, TBMM’nin, Sakarya Zaferi’nin ardından Mustafa Kemal Paşa’ya ‘gazi’ unvanı ve ‘mareşal’ rütbesi vermesinin, şehitlik ve gaziliğin, milletin nazarındaki saygınlığını en güzel şekilde anlattığına işaret ederek, “Gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri ve hak ettikleri imkanlara kavuşmaları konusunda devletimiz ve milletimiz bütün sorumluluklarını yerine getirmeye devam etmektedir” diye konuştu.
Şehitlik ve gaziliği şereflerin en büyüğü kabul eden bir milletin evlatları olarak Gaziler Günü’nü idrak ederken, gazilerin ve şehit ailelerinin gururlarını, kederlerini yürekten paylaştıklarını vurgulayan Karadağ, vatanın, bayrağın bu toprakların ve ezanın şehit ve gazilerimizin emaneti olduğunu belirtti.
Karadağ, “Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin anlamı ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ deyişinde saklıdır. Yüce dinimizden aldığımız ilhamla milletimizin cesareti birleşmiş ve gaza ruhu, bu topraklar üzerinde ölümsüzleşmiştir.
Gazilik, milletimizin gönlünde öyle bir yere sahiptir ki, bütün unvanların önüne geçer. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Gazi’dir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi’dir, ilk meclisimiz Gazi’dir. Bu vatan için kim canını ortaya koymuşsa, kim “gaza niyetiyle” ayağa kalkmışsa, makamların en yücesine, bu milletin gönlüne yer etmiştir ve bundan sonra da öyle kalacaktır. Gazilerimizin varlığı, onların aziz hatırası, bizim şerefimizdir.
Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na, Kore’den, Kıbrıs’a ülkemizde teröre karşı verilen mücadeleye kadar ve özellikle, 15 Temmuz’da bu milletin, bu devletin bekası için yüreğini er meydanına getirmiş bütün gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ