logo

05 Nisan 2018

TKDK’dan Çorum’a 60 milyonluk destek

AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun 21 Aralık 2017 tarihinde çıktığı IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı döneminde, 302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirine ait proje başvurularının kabullerinin 30 Mart 2018 Cuma günü tamamladığını bildirdi.

Ceylan, yaptığı açıklamada, bu çağrı döneminde TKDK Çorum İl Koordinatörlüğünce 102 bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 4 arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi ve 12 yenilenebilir enerji yatırımı içeren, 30 milyon TL yatırım tutarlı toplam 118 projenin kabul edildiğini belirtti.

Çorum’un 118 başvuru ile TKDK tarafından destek verilen 42 il arasında 6. sırada yer bulduğunu anlatan Milletvekili Ceylan, yenilenebilir enerji yatırımlarında ise 12 proje başvurusu ile gerek yatırım tutarı gerekse proje sayısı açısından 1. sırada yer alındığı, ifade etti.

IPARD I ve IPARD II dönemindeki projeler hakkında da bilgi veren Ahmet Sami Ceylan, “Çorum’da IPARD I döneminde 527 proje desteklendi ve bu proje sayısı ile 4. sırada yer alındı. 141 milyonu aşan bir yatırıma 70 milyona yaklaşan hibe ödemesi yapıldı. IPARD II döneminin 1. ve 2. çağrılarında kabulü yapılan ve yatırımları tamamlanan veya devam eden et ve süt hayvancılığı, soğuk hava deposu inşası ve modernizasyonu, tıbbi aromatik bitki üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi ve yenilenebilir enerji yatırımı içeren 35 projenin 31 milyona ulaşan yatırım tutarı bulunmaktadır. Bu yatırımlardan tamamlananlara da şimdiye kadar 4 milyon TL’ye yaklaşan hibe ödendi. IPARD II döneminde kabul edilen projelerle 60 milyonu aşan bir yatırım Çorum’umuza kazandırılmış olacak” dedi.

Milletvekili Ceylan, IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı döneminde hayvancılık sektörüne ait yatırım başvurularının devam ettiğini ve buradan da iyi bir sonuç beklediğini sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ