logo

10 bin kişiye Ahilik Pilavı ikram edildi

Çorum’da, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 10 bin kişiye Ahilik Pilavı ikram edildi.

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) tarafından Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Cuma namazının ardından şehitler ile ahirete intikal etmiş Ahi teşkilatı mensupları için mevlit okutuldu. Cuma namazının ardından ise kent merkezindeki 6 camide cemaate Ahilik Pilavı ikram edildi.

Ulu Cami, Huzur Cami, Esnaf Evleri Cami, Küçük Sanayi Sitesi Cami, Hıdırlık Cami ve Abdibey Camileri önünde kurulan dev kazanlarla hazırlanan Ahilik pilavı, cemaate dağıtıldı. ÇESOB Başkanı Recep Gür ise, Ulu Cami bahçesinde kurulan kazanda vatandaşlara pilav ikramında bulundu.

Başkan Gür, yaptığı açıklamada, hazırlanan 10 bin kişilik Ahilik pilavının geleneksel olarak dağıtıldığını söyledi. Ahilik pilavının şet kuşatma merasiminin bir parçası olduğunu dile getiren Gür, “Ahinin gönlü bol, sofrası açık olması lazım. Ahiliğin bu özelliğine dikkati çekmek amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Ahilik Haftası’nın son gününde cemaate Ahilik pilavı ikram ediyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımıza bol kazançlı, bereketli bir yıl diliyorum” dedi.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ