logo

29 Aralık 2018

62 çiftçiye 2 bin 108 adet koyun hibe edildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Çorumlu 62 çiftçiye toplam 2 bin 108 adet koyun hibe edildi.

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesine amacıyla yürütülen Genç Çiftçi projeleri kapsamında Çorum merkezde 11 çiftçiye kura ile hibe niteliğinde 34’er adet koyun dağıtıldı.

Hayvan Pazarı’nda gerçekleştirilen programa Vali Yardımcı Recep Yüksel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Çorum İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kura çekilişi öncesi konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, genç çiftçi projesi kapsamında Çorum genelinde 62 çiftçinin bu haktan yararlandığını ve proje ile yaklaşık 2 bin 108 adet koyun dağıtılacağını ifade etti. Sarı, yapılan dağıtımların Çorum üreticisine hayırlar getirmesini dilediklerini belirterek Çorum’un tarım ve hayvancılık alanında daha iyi yerlere gelebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel ise konuşmasında, projeye başvuran genç çiftçilere teşekkür ederek, çiftçilerin bakanlığın çağrısını dikkate alarak başvurularını yaptığını dile getirdi. Projelerin bundan sonraki yıllarda da devam edeceğini anlatan Vali Yardımcısı Recep Yüksel, “Çiftçilerimizin bize kulak vermelerini, azlarını çok etmek istiyoruz. 2 bin 108 adet koyun dağıtacağız ancak çiftçilerimiz de örnek uygulamalar yapacaklar dileriz bilinçli çiftçi sayımız gün geçtikçe artar. Gün gelip hayvan ihraç eder hale gelmek istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyelerince çekilen kura ile genç çiftçilere koyunları teslim edildi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ