logo

Aşgın’dan ‘Kadın Sığınma Evi’ istedi

CHP Belediye Meclis üyesi Didem Tokgöz Semiz, kadın cinayetleri konusunu Belediye Meclisi’nin bugün yapılan Temmuz ayı toplantısında gündeme getirdi.

Didem Tokgöz Semiz, en son Çorum’da yaşanan son cinayete değinerek, yaşanan olaylardan tüm toplumun sorumlu olduğunu söyledi. Çorum’da ki Kadın Sığınma Evi’nin yetersiz kaldığını ifade eden Semiz, Çorum Belediyesi tarafından şiddet ve tehdit altındaki kadınların barınmaları için Kadın Sığınma Evi yapılması gerektiğini kaydetti.

Didem Tokgöz Semiz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Çorum kadına yönelik şiddetin, çocuk istismarının ve kadın cinayetlerinin yaşandığı bir şehir haline gelmiştir. Yaşadığımız en son olayda 20 yaşındaki Gökçe boşanma aşamasında olduğu kocası tarafından vurularak öldürüldü. Gökçe’den geriye 1 yaşındaki çocuğu kaldı. Gökçe’nin ölümünden hepimiz sorumluyuz çünkü Gökçe’nin daha önceden Kadın Sığınma Evi’nde kaldığı ve bir süre önce çıktığınız öğrendik.

Sığınma evinde kalan kadınlar bu kurumlarda yasal hakları olan 6 ayı doldurmadan çıkmaya zorlanıyorlar. Belediyeler 100 bini aşan yerleşim yerlerinde sığınma evi açmak zorundadır. Ancak Çorum Belediyesi bu yükümlülüğünün bu güne kadar yerine getirmemiştir. Sığınma evi açmayan Çorum Belediyesi bu şehirde yaşayan kadınlara karşı sorumluluğunu yerine getirmemiştir Bakanlığın 20 kişilik sığınma evinden medet ummaktadır. Çorum Belediyesi acilen 3 adet sığınma evi açmalıdır. Bu talep yerine getirmediği takdirde şiddete maruz kalan ve sokak ortasında öldürülen her kadından belediye sorumludur.”

CHP’li üye Didem Tokgöz Semiz’in konuşmasının ardından söz alan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusundaki talepleri haklı bulduğunu söyledi. Aşgın, “Derhal bu konuda çalışma başlatılmalıdır. Kadına yönelik şiddetin arttığı bu günlerde bu talepleri yerinde buluyorum. Gerekli çalışmaların yapılacağını ben buradan taahhüt ediyorum” dedi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ