logo

08 Kasım 2016

Erdoğan, Çorumlu esnaflara seslendi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “MEMURİYET KANUNUN DEĞİŞMESİ LAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sırtını bir yerlere dayayanlar bunların bedelini ödemeye devam edecekler. Biz sırtımızı Hakk’a ve halka dayıyoruz farkımız bu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen 5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’na katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Tarihimize baktığımızda esnaf ve sanatkarların en başta gelen vasıflarından birinin de kuruculuk olduğunu görüyoruz. Anadolu’daki ilk devletimiz olan Türkiye Selçuklu Devleti, Ahilik Teşkilatı ile tesis edilen bir alt yapı üzerine kurulmuştur. Aynı şekilde Osmanlı demek, Ahilik Teşkilatı demektir. Osman Gazi, devletin başına Ahi usulüyle kılıç kuşanarak gelmiştir. Dolayısıyla millet olarak Anadolu’daki bin yıllık varlığımızın hem temel taşı hem de harcı esnaf ve sanatkarlarımızdır, onların inancıdır, ahlakıdır, gayretidir, mücadelesidir.

Çünkü bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkar demek sadece alıp satan sadece becerisini kazanca dönüştüren kişi demek değildir. Esnaf ve sanatkar elbette rızkını çıkartır ama onunla birlikte tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan diyerek ifade ettiğim değerlerin taşıyıcısı. Tek milletten ne anlıyoruz? Tek milletten, 80 milyonu anlıyoruz. Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abaza’sıyla, Boşnak’ıyla, Arnavut’uyla biz tek milletiz. Kimse aramıza ayrılık gayrılık sokmasın. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Anlayışımızın bu olması lazım” dedi.

14947943_1795557097388305_7700667246135734317_n

Biz sırtımızı Hakk’a ve halka dayıyoruz farkımız bu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Sizler, elleri toprakla haşır neşir olan kardeşlerimsiniz aynı zamanda. Arsa başkadır, tarla başkadır, tarlanın arsaya dönüşmesi için ne gerekir? İmar planlarının oradan geçmesi gerekir. İşte bu vatanında vatan olması için şehit kanlarıyla yoğrulması gerekiyordu ve bu vatan şehit kanlarıyla, gazilerin kanlarıyla yoğrularak vatan oldu. Onun için tek vatan, kimse vatanımızın üzerinde operasyon düşünmesin. İşte düşünenler bedelini ödüyorlar. Şehitlerimiz var ama bizim inancımızda şehadetin yeri farklı. Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı cananı bütün varımı alsın da Huda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. Mesele bu. Tek devlet, bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka devletimiz yok, kimse başka hesabın içine girmesin, başka hesabın içine girenler bunun bedelini ödeyecektir ve ödüyorlar. Sırtını bir yerlere dayayanlar bunların bedelini ödemeye devam edecekler. Biz sırtımızı Hakk’a ve halka dayıyoruz farkımız bu.”

Değerleri nesilden nesile aktarmada en büyük görev esnaf ve sanatkarlarımıza düşüyor

Milletin hangi etnik unsurdan olursa olsun kendini içinde ifade edebileceğinin Türk milleti olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bayrağımızı biliyorsunuz, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımız belli. Devletimiz Cumhurbaşkanlığı forsunda ifade edilen 16 devletimizin ardından kurduğumuz son devletimiz, Türkiye Cumhuriyeti. İşte tüm bu değerleri nesilden nesile aktarmada en büyük görev esnaf ve sanatkarlarımıza düşüyor. Çünkü esnafımız sadece dükkanının değil, onunla birlikte sokağının, semtinin, mahallesinin, ilçesinin, şehrinin ve ülkesinin de sahibidir. Kendisini öyle hisseder, o şekilde hareket eder. Eğer bir yerde esnaf bu anlayışa, bu ahlaka sahipse orada arsızlık olmaz, orada hırsızlık olmaz, orada mağduriyet olmaz, orada haksızlık olmaz. Yok eğer bir yerde bu işler alıp başını gitmişse, oradaki esnaflarımız Ahilik ruhuna sahip çıkamıyor demektir” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “MEMURİYET KANUNUN DEĞİŞMESİ LAZ

Derdimiz, ekonomideki gidişi, faiz politikasını gözden geçirmek ve faiz oranlarını aşağı düşürmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Teşkilatı’nın ‘Herkesin polisi kendi vicdanıdır, polis vicdanı olmayanların karşısındadır’ sloganını hatırlatarak, “Ben aynı anlayışın esnaf ve sanatkarlarımız için de geçerli olduğuna inanıyorum. Esnaf ve sanatkarın deneticisi, zabıtası kendi vicdanıdır. Bakanlıklar ve belediyelerin yaptırımları, vicdanı olmayanlar içindir. Esnaf ve sanatkar kuruluşlarımız tıpkı ecdadın kurduğu Ahi Teşkilatı gibi üyeleri arasında böylesine kapsamlı bir dayanışma ve denetim mekanizması işletebilmelidir. Şayet, sürekli müşterisini kandıran, ona kötü davranan, işini iyi yapmayan esnaf ve sanatkarlarımızı Ahilik Sistemi içinde tedip edebilsek diğer yaptırımlara zaten gerek kalmaz. Bugün, Batı’da sivil toplum diyorlar ya işte onun en ala örneği Ahi Teşkilatı’dır. İhtiyacımız olan tek şey, esnaf ve sanatkarlarımızın özlerinde zaten var olduğunu bildiğim Ahilik geleneğini güçlendirmektir, bunu sistemli hale getirmektir. Bunu başardığımızda mesela faiz batağı sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Geçen hafta içerisinde sadece faiz meselesiyle ilgili olarak ben devlet bankalarının yöneticilerini ve ilgili bakan arkadaşlarımı Sayın Başbakanımızla birlikte topladım, onlarla bu konuları görüştük. Daha sonra da Başbakanımız tüm bankaların genel müdürlerini, yöneticilerini topladı, o da onlarla görüştü. Derdimiz, ekonomideki bu gidişi, bu faiz politikasını gözden geçirmek ve faiz oranlarını aşağı düşürmek. Esnaf ve sanatkarlarımız, ihtiyaçları olan kaynağı kendi aralarında kurdukları güçlü finansal dayanışma araçları vasıtasıyla elde etme imkanına o zaman sahip olacaktır. Ahilik geleneğinin tüm unsurlarıyla yeniden yorumlanarak canlandırılmasının hem ülke ve millet olarak hepimizin hem de esnaf ve sanatkarlarımızın hayrına olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Memuriyet kanunun değişmesi lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu memuriyet kanunun değişmesi lazım. Niye? Hakkını veren, çalışan devam etsin ama çalışmıyorsa bu millet, bu devlet onları sırtında taşımaya mecbur kalmasın. 15 Temmuz’da bunu yaşamadık mı? 15 Temmuz’dakiler bunlar değil mi? Bunlar işte. Yedirdik, içirdik bombaları onlar yağdırdı bize” dedi. 

Erdoğan, şuranın hayırlı olmasını temenni ederek, “Şuranın düzenlenmesinde emeği geçen tüm kurumlarımıza sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. 2012 yılından itibaren her iki yılda bir düzenli olarak yapılması kararlaştırılan bu şuraya 2014 yılında da katılmış sizlerle birlikte olmuştum. Alınan kararların hayata geçirilme oranı bakımından 2014 şurası oldukça verimli olmuştur. Hala eksik kalan hususlar var. Ama kazanımlar oldukça önemlidir. Özellikle perakende ticaretin yeniden düzenlenmesiyle ilgili kanun esnaf ve sanatkarlarımızı için adeta bir devrim niteliğindedir.

Araçlarını yenilemek isteyen ulaştırma sektöründeki esnaflarımıza ÖTV muafiyetiyle kolaylık getirdik. Yine vergi ve SGK borçlarıyla ilgili düzenlemelerle finans teşvikleriyle esnaf ve sanatkarlarımızın nefes almasını sağladık. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği kuruma borcu bulunan üyelerini temerrüt faizini silerek esnafımıza ciddi bir kolaylık sundu. Birliğimizin 242 milyon liralık alacağının 147 milyon lira temerrüt faizi bulunuyor. Bu tablo esnafımızın nasıl bir faiz batağına sürüklendiğinin en çarpıcı ifadesidir. İnşallah bu şuarada alınacak kararlar esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının çözümü yönünde yeni ve çok önemli adımlar atılmasına vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “MEMURİYET KANUNUN DEĞİŞMESİ LAZ

Atılacak her adımın cumhurbaşkanı olarak bizzat destekçisi olacağımı özellikle belirtmek isterim

Esnafın bilhassa bürokraside karşılaştığı sıkıntıların çoğunun küçük düzenlemelerle çözülebilecek mahiyette olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Çıraklık ve kalfalık sistemi yani mesleki eğitim esnaf ve sanatkarlarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir. Bu alanda atılacak her adımın cumhurbaşkanı olarak bizzat destekçisi olacağımı özellikle belirtmek isterim. Şurada yapılacak değerlendirmeleri, tartışmaların, alınacak kararların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Görüşleriyle teklifleriyle tenkitleriyle şuraya katkı verecek herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Türkiye esnaf ve sanatkarla en yakın ilişkisi olan başbakan, cumhurbaşkanı kim deseler herhalde ilk sırada şahsımın yer alması lazımdır” diyen Erdoğan, “Çünkü esnaflıktan gelme bir siyasetçiyim. Lise yıllarımdan itibaren hep siyasetin içinde oldum ama aynı zamanda geçimimi sağlamak için ticarette yaptım. Çocuklarıma da hep ticaretle uğraşmaları, bilhassa memuriyetten uzak durmaları tavsiyesinde bulundum. Memur kardeşlerim gücenmesin. Çünkü kamu görevi elbette önemlidir, değerlidir. Ama bir yönüyle de insanın gerçek potansiyelini ortaya koymasına mani olur. Kamuda belirli bir sistem var. Siz ne kadar yetenekli, ne kadar çalışkan, ne kadar cesaretli olursanız olun o sistem sizi belirli bir kalıba girmeye mecbur eder, hatta zorla sokar. Esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere serbest piyasa şartlarında çalışanlar ise emeklerinin, kabiliyetlerin, alın terlerinin karşılığını almaya daha yakındır.

Elbette rızkı veren Allah’tır. Gençlerimize rızıklarını illa devlet kapısında değil, çok daha büyük bir potansiyele sahip dışarıda birikimlerinin ve ilgilerinin olduğu alanlarda aramalarını tavsiye ediyorum. Devlete kapağı bir atayım. Ondan sonra zaten ilanihaye benim para pul derdim olmaz. Mantık bu mu? Mantık bu. Devlete kapağı bir attı mı orada. Onun için biz ne diyoruz; bu memuriyet kanunun değişmesi lazım. Niye? Hakkını veren, çalışan devam etsin ama çalışmıyorsa bu millet, bu devlet onları sırtında taşımaya mecbur kalmasın. 15 Temmuz’da bunu yaşamadık mı? 15 Temmuz’da kiler bunlar değil mi? Bunlar işte. Yedirdik, içirdik bombaları onlar yağdırdı bize” değerlendirmesinde bulundu.

‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını hakim kılacak bir kamu personel rejimini kurması tavsiyesinde bulunuyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Nitekim Peygamber Efendimiz ‘rızkın onda dokuzunun ticarette olduğunu’ buyuruyor. Şu hususu da açıkça itiraf etmek isterim, Başbakanlık görevine geldiğim günden beri kamuda çalışma sistemini, devlet memuriyeti anlayışını değiştirmek için çok çalıştım. Ama pek az mesafe aldım diyebilirim. Niye? Anayasa değişikliği gerektiriyor. Ancak vazgeçmiş değiliz. Bu konuda yaptırdığım çalışmalar sayesinde Başbakanlıkta ve ilgili bakanlıkların elinde ciddi bir birikim olmuştur. Hükümetimize her fırsatta bu birikimi kullanarak bürokratik oligarşiyi yıkıp yerine ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını hakim kılacak bir kamu personel rejimini kurması tavsiyesinde bulunuyorum. Türkiye’nin son 14 yıldır yaşadığı, tarihi dönüşümü bu reformu da hayata geçirerek bir adım daha ileriye taşıyacağına inanıyorum. Mevzuatıyla ve uygulamasıyla esnafın ve sanatkarın önünü tıkayan değil, önünü açan bir bürokratik alt yapı kurulana kadar sizlerin meselelerinin de takipçisi olacağımı bilmenizi isterim.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “MEMURİYET KANUNUN DEĞİŞMESİ LAZ

Artık kendi kararını kendi veren, kendi göbeğini kendi kesen bir millet var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerine seslenerek, “Artık kendi kararını kendi veren, kendi göbeğini kendi kesen bir millet var” dedi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında en ciddi direnişi ortaya koyan vatandaşların en önemli bölümünü esnaf ve sanatkarların oluşturduğuna dikkat çekerek, “Şehitlerimizin listesine baktığımda mobilyacıdan kaynakçıya, kuaförden elektrikçiye, kapı imalatçısından dekorasyoncuya her meslekten esnaf ve sanatkarımıza rastlıyorum. Bu vesile ile tüm şehitlerimiz rahmet ve minnet ile yâd ediyorum” ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerinin saldırılarına nasıl birlikte göğüs germişsek geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkarların 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye’nin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma mücadelesinde ilk safhada yer aldıklarını belirterek, “Büyük, güçlü, yeni Türkiye yolunda esnaf ve sanatkarlarımızla inşallah beraber yürüyoruz. Terör örgütlerinin saldırılarına nasıl birlikte göğüs germişsek, geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz. Bunun yolu da her birimizin işini en iyi şekilde yapmasından geçiyor. Birileri tehdit ettiği zaman kepenk indiren değil, tehdit ettiklerinde de ‘benim rızkımın kapısıdır burası’ deyip orada direnecek esnaftan bahsediyorum. Bakkal mı işletiyoruz?” şeklinde konuştu.

Bizim medeniyetimizde, kültürümüzde böyle bir yapılanmaya asla yer yoktur

“15 Temmuz’da aynı tehditle karşı karşıya kalmadık mı?” diyen Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Şayet bu darbe girişimi başarılı olsaydı, FETÖ ne yapacaktı? Sadece kendisine biat edenlere hayat hakkı veren bu örgütün karanlık yüzünü anlamak için daha ne kadar tecrübe yaşamamız gerekiyor? FETÖ’nün ‘himmet’ adı altında esnaf ve sanatkarlarımızı adeta haraca bağlayan maddi baskı yanında manevi tehdidi de kullanan anlayışı ne ahlakidir ne İslamidir. Bizim medeniyetimizde, kültürümüzde böyle bir yapılanmaya asla yer yoktur. Herkesi elini, kapısını, sofrasını açık tutmaya mecbur eden ama kendisi diline, gözüne, beline hakim olmayan bir örgüt, esnaf ve sanatkarımızın muhabbetine kesinlikle layık değildir. 15 Temmuz FETÖ’nün gerçek yüzünü görememiş olanlar için nihai ikazdır. Buna rağmen hala malum örgütün içinde kalmayı sürdüren varsa inancına, ülkesine milletine karşı açık bir ihanet içinde demektir. Aynı durum bölücü terör örgütü için de geçerlidir. PKK’nın ve sivil uzantılarının parlamento içindeki uzantılarının Türkiye’nin önünü kesmek için bir araç bir tuzak olarak kullanıldığı apaçık bir gerçektir.”

Millet artık uyanmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Hanımefendinin eline 4 bin tane dosya sıkıştırıyorum, teröristlerin dosyalarını ve 6 ay kadar önce Türkiye’de yine konuşuyoruz ‘ne oldu’ diyorum 4 bin dosya? Diyor ki ‘yargı bağımsız ve onların sayıları şimdi 4 bin 500 oldu.’ Geciken adalet adalet değildir ki nasıl oluyor bu iş? Ama şimdi bakıyorum yeni yeni meydan okumalar çıkıyor. Aynı şeyi farklı yerlerde gazetelerde başlıklar, hepsi buraya yönelik, fakat biz sizin attığınız o başlıklara alıştık. Geçmişte bunu rahmetli Özal’a da yaptılar, şimdi aynı şeyleri de bize yapıyorlar. Ne yaparsanız yapın. Şunu bilin ki bu millet artık uyanmıştır ve inşallah muasır medeniyetler seviyesinin üstüne de çıkacaktır. Türkiye için bu husus siyasi bir tartışma konusu olmanın ötesine geçip beka meselesi haline dönüşmüştür. Allah’ın izni ve yardımıyla bin yıldır dimdik ayakta durduğumuz bu coğrafyada daha nice bin yıllar boyunca yaşamaya devam edeceğiz. Kendisiyle birlikte umudunu bize bağlamış tüm kardeşlerimiz için bu mücadeleden başarıyla çıkmak zorundayız. Bugün dün olduğumuzdan daha iyi bir noktadayız. İnşallah yarın çok daha iyi bir noktaya kavuşacağız.”

Şuraya Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB)’a bağlı odaların il ve ilçe esnaf odası başkanları, oda yönetim kurulu üyeleri ile Birlik Başkanı Yalçın Kılıç başta olmak üzere, ÇESOB Yönetim Kurulu üyeleri de tam kadro katıldı. (İHA)

14947675_1422610907756777_5248086258820700955_n

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ