logo

20 Haziran 2019

Doğaya bin 500 kınalı keklik salındı

 

Çorum’da süneyle mücadele çalışmaları kapsamında bin 500 kınalı keklik doğaya salındı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Çankırı’daki üretim tesislerinden getirilen kınalı keklikler Alaca ilçesine bağlı Akpınar köyünde doğaya bırakıldı.

Törende konuşan Vali Mustafa Çiftçi, Çorum sanayi ve turizm kenti olmasının yanı sıra ayrıca tarım şehri olduğunu belirterek, 42 bin ailenin geçimini tarımdan sağladığını söyledi.

Çorum’da 223 bin hektar alanda 600 bin ton buğday üretildiğini ve bunun küçümsenemeyecek bir oran olmadığına dikkat çeken Mustafa Çiftçi, üretilen buğdayın kalitesini etkileyen faktörlerin başında süne ve kımıl zararlılarının geldiğini, bunlarla ciddi manada mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Doğada bir dengenin olduğunu vurgulayan Vali Çiftçi, dışarıdan veya insan müdahalesi olmadığında doğadaki dengenin mükemmel bir şekilde işlediğini kaydetti.

Vali Çiftçi, farklı noktalara bırakılacak kekliklerle doğal dengenin sağlanacağını temenni ettiklerini belirterek, bu mücadelenin biyolojik yöntemlerle yapılması. kimyasal mücadeleye en son olarak başvurulması gerektiğini ifade etti.

Törene İl Jandarma Komutanı Alb. Abdurrahman Başbuğ, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat ve köylüler katıldı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ