logo

Emniyet, 240’ı bayan 6 bin 500 polis alacak

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) 14’üncü dönem eğitimlerine, üniversite mezunu 6 bin 260’ı erkek, 240’ı bayan olmak üzere 6 bin 500 adayın asıl, bin 950 adayın ise yedek olarak alınacağını duyurdu.

Geçtiğimiz ay Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) 14’üncü dönem eğitimlerine, üniversite mezunu 130’u bayan olmak üzere 3 bin 250 adayın asıl, 975 adayın ise yedek olarak alınacağını duyuran Emniyet Genel Müdürlüğü, 9 Ekim günü yaptığı açıklamayla, öğrenci alımına ilişkin tüm iş ve işlemler ile yapılan duyuru iptal edildiğini açıklamıştı.

EMNİYET AÇIKLAMA YAPTI

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nin Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı mesleki temel eğitimin verildiği; parasız, yatılı ve üniformalı eğitim kurumlar olduğu belirtildi. 2014 yılında başlatılacak 14’üncü dönem POMEM’lere 2013 ve 2014 yılları Kamu Personel Seçme Sınavı’nın birinden (KPSS – P3) puan türünden 60 ve üzerinde puan alan ve en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilecekleri vurgulandı.

MÜRACAATLAR 20 EKİM’DE BAŞLIYOR

Açıklamada, “14’üncü dönem POMEM’lere 6 bin 260 erkek, 240 bayan toplam 6 bin 500 aday asıl olarak alınacak, bu miktarların yüzde 30’u olan bin 878 erkek, 72 bayan toplam bin 950 aday yedek olarak belirlenecektir. Adaylar, ikamet ettikleri ildeki il Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğüne 20 Ekim 2014 – 7 Kasım 2014 tarihleri arasında, istenen belgelerle birlikte şahsen başvuracaklardır. Müracaatlar 7 Kasım 2014 tarihi saat 17.00’da sona erecektir. Eksik belge veya posta yolu ile ya da başvuru zamanı geçtikten sonra yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.” denildi.

EĞİTİM BAŞLADIKTAN SONRA AYRILAN ADAY BİR DAHA POLİS OLAMAZ

Değerlendirme ve seçme sınav yeri tarihi hakkında da bilgi verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Adayların, katılacakları bölge merkezleri ve tarihleri, 8 Aralık 2014 tarihinde Eğitim Dairesi Başkanlığının ‘www.egitim.pol.tr’ internet adresinden ve il emniyet müdürlüklerince ilanen adaylara duyurulacaktır. İnternet adresinden ve il emniyet müdürlüklerinde ilanen yapılan duyuru adaylara tebliğ edilmiş sayılacağından ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır. Değerlendirme ve seçme işlemlerine, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce belirlenerek ilan edilen bölge merkezlerinde 22 Aralık 2014 tarihinde başlanacaktır. Değerlendirme ve seçme işlemi, üç aşamadan oluşacak ve 14’üncü dönem için geçerli olacaktır. 14’üncü dönem Polis Meslek Eğitimleri için yapılacak değerlendirme ve seçme işlemleri neticesinde kontenjana girerek başarılı olan adayların eğitime alınacakları Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim Dairesi Başkanlığı’nca adaylara ayrıca duyurulacaktır. Eğitim-öğretim başladıktan sonra herhangi bir aşamasında POMEM’den çıkan veya çıkarılan öğrenciler bir daha POMEM öğrenci adaylığı için başvuruda bulunamazlar. Ayrıca, Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun Ek 24’üncü maddesinin 5’inci fıkrasına göre Polis Meslek Eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar. Bu şekilde atananlar, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar.”
Adayların en az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak şartı taşıması gerektiği bildirildi.

Polis_adaylari_kizlar

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ