logo

Festivale dolu dolu program

4 yıllık bir aradan sonra bu yıl 36.’sı düzenlenecek olan Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali için tüm hazırlıklar tamamlandı. Festival süresince Buray, Erkan Oğur, Grup Pinhani ve Esat Kabaklı konserleri düzenlenecek.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, festival programını düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. 11 Temmuz Perşembe günü akşamı Çorum Müzesi’nde kokteyl ile başlayacak olan Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü’nde Esat Kabaklı konseri ile son bulacak.

Başkan Aşgın, festival kapsamında Buray, Erkan Oğur, Grup Pinhani ve Esat Kabaklı konserlerinin düzenleneceğini ifade ederek, tüm Çorum halkını Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali’ne davet etti.

Buray konseri 12 Temmuz Cuma akşamı saat 22.30’da, Erkan Oğur konseri 13 Temmuz Cumartesi akşamı saat 22.30’da, Grup Pinhani konseri 14 Temmuz Cumartesi günü saat 22.30’da, Esat Kabaklı konseri ise 15 Temmuz Pazartesi günü saat 21.30’da fuar alanında düzenlenecek. Bu arada yine festival boyunca Yunus Emre Parkı ve fuar alanında yerel sanatçılar Arif Sadeçolak, Namık Dişli, Nergiz Ay,  Kazım Mercan ve Oğuzhan Cevizci konser verecek.

Toplantıda ayrıca 12 Temmuz Cuma günü TSO Fuar Kompleksi’nde açılacak olan sanayi fuarıyla ilgili Çorumlu iş insanları ile fikir alışverişinde bulunan Başkan Aşgın, belediye olarak fuar ve festivalin en güzel şekilde gerçekleşmesi için çaba göstereceklerini kaydetti.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, daha sonra festival programı ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Festivalin içeriğinde neler var, Festival kapsamında hangi etkinlikleri yapacağız, vatandaşlarımızı hangi sanatçılarımızla buluşturacağız; bunları kamuoyuyla paylaşmak için basın toplantısı tertip ettik…

Gün gün, saat saat festival kapsamında yapacağımız etkinlikleri kamuoyuyla, vatandaşlarımızla paylaşalım istedik Biliyorsunuz;

Belediyemizin organize ettiği, düzenlediği ve şehrimizde yapılan önemli faaliyetlerden biri de Hitit Fuar ve Festivaliydi. 1980’li yıllardan bu yana yapılan Çorum Hitit Festivali geleneksel hale getirildi. Güzel de oldu…

Aradan geçen 40 yıla yakın zaman içerisinde Türkiye’nin önemli değeri olan sanatçıları, gerek gönül coğrafyamızdan gerek uzak doğudan, Avrupa’dan diğer ülkelerden pek çok misafirimiz Çorum’a teşrif ettiler.

Dünyanın dört bir yanından sanat, spor, müzik gibi farklı alanlarda misafirimiz Çorumlularla, Çorumlu hemşehrilerimizi de dünyanın pek çok ülkesinden sanatçıyla, gösteri gruplarıyla, sporcularıyla buluşturan bir etkinlik Hitit Festivalimiz…

1981 yılında festivalin başladığını ifade ettim. 2015 yılına kadar kesintisiz yapılan festival 2015 yılında da organize edilmiş. Ancak o yıl vuku bulan terör olayları nedeniyle birkaç etkinlikle sınırlı kalmıştı.

Ve sonrasında da Türkiye’nin yakın tarihine damga vuran gelişmeler neticesinde sekteye uğramıştı. 2015 yılından beri de Hitit Fuar ve Festivali şehrimizde yapılmıyordu. En son 35’ncisi düzenlenmişti. O tarihte düzenlenen festival birkaç etkinlikle sınırlı kalmıştı.

Bu yıl 36’ncısı ile şehrimizin hatta Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olan Hitit Fuar ve Festivalini yeniden yapalım; hem vatandaşlarımızı önemli sanatçılarımızla buluşturalım, değerlerimize, kültürümüze uygun bir festivalle hem de Çorum’un tanıtımına katkı yapalım diye yeniden organize edelim dedik.

Ve hemşehrilerimizin de memnun olacağına inandığımız faaliyetlerle, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerle 36’ncı Hitit Fuar ve Festivalimizi gerçekleştireceğiz.

Fuar ve Festival kapsamında, birçok faaliyet düzenleyeceğiz. Hitit festivali 35 yıllık tecrübeye sahip. Her yıl farklı etkinliklere ev sahipliği yaptığı için şehrimizin tanıtımı için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu festivali planlarken Çorum’un sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına nasıl daha çok katkı sağlayabiliriz, şehrimizi nasıl daha çok tanıtabiliriz bilinciyle de hareket ettiğimizi özellikle ifade etmek istiyorum.

Festival kapsamında kültür ve sanata dair, spora dair pek çok etkinliğimiz olacak.

Hitit Fuar ve Festivalinin insanımızın tümünü kuşatacak şekilde hazırladık. İnşallah vatandaşlarımız etkinliklerden memnuniyet duyacaklardır. Festivaller elbette eğlencenin ve coşkunun olduğu programlar.

Ancak bunların yanında ekonomik yönü olan faaliyetler. Burada festival süresince fuar alanımızda iş yerleri stant açacaklar. Şehrimizin ekonomisine katkı sağlayan, ekonomik gelişime rehberlik eden kurum ve STK’larımız da fuar boyunca faal olacaklar. İnşallah fuarın da şehrimize çok büyük katkıları olacak…

Hem Çorum’un binlerce yıllık kültürünü de diğer şehirlerimize ve diğer ülkelere taşıyacağız hem de ekonomik alanda Çorum’a büyük katkılar sağlayacağız…

Festivalimiz 11 Temmuz Perşembe akşamı Müze bahçemizde davetlilerimizin katılacağı, açılış kokteyli ile start alacak. Festival kapsamında şehrimize gelen misafirlerimize, programlarımızda görev alan kardeşlerimizle, protokolümüzle birlikte programımızı başlatacağız.

 • 12 Temmuz Cuma günü yapacağımız etkinliklerimiz saat 10.30’da başlıyor. 15 Temmuz Hürriyet Meydanında mehter gösterisi ile o gün ki etkinliklerimiz başlayacak.
 • Sonrasında saat 11.00’da yine aynı mekanda Hürriyet Meydanında Belediyemiz Gençlik Spor Kulübümüz ve Kadeş Halk Oyunları Kulübümüz halk oyunları gösterisi sunacaklar…
 • Aynı gün öğle sonrasında saat 15.00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumumuz var. Hemen sonrasında da 15.30’da fuar alanında Sanayi ve Ticaret Fuarının açılışını yapacağız.
 • Ticaret ve sanayi fuarında mehter gösterisi, Belediyemizin mehter ekibi orada bir mehter gösterisi yapacak. Kafkas Kültür Derneğimiz, Hattuşaş Gençlik Spor Kulübümüz halk oyunları gösterisi yapacaklar…
 • Yine aynı mekânda 16.30’da Gönül coğrafyamız olan Doğu Türkistan’dan Abdullah Köse Kardeşimiz, hemşehrilerimize güzel bir konser verecek. Hep birlikte Doğu Türkistan ezgilerine eşlik edeceğiz…
 • 30’da Hürriyet Meydanında kortej geçişimiz var. Kortej geçişişini protokolümüz, misafirlerimiz ve vatandaşlarımızla gerçekleştireceğiz.
 • Saat 19.00’da Yunus Emre Parkımızda sanatçımız, Arif Sadeçolak güzel bir konser verecek.
 • Konser sonrasında saat 21.00’da Fuar alanımızda yine halk oyunları gösterimiz olacak.
 • Günün son etkinliği ise saat 22.30’da Fuar alanında yapacağımız halk konserimiz. Ünlü sanatçı Buray, Çorumlu sevenleriyle buluşacak ve günün bu son etkinliği ile festivalimizin ilk gününü tamamlayacağız…
 • 13 Temmuz Cumartesi gün ki etkinliklerimiz saat 10.00’da Street Ball Basketbol turnuvasının hemen öncesinde kura çekimi ile başlıyor. Bu güzel spor faaliyeti de Atatürk Kapalı Spor Salonunun hemen yanında bulunan potalar’da yapılacak.
 • Saat 18.00’da Klasik otomobil tutkunlarının memnun olacağı bir programımız var. Gazi Caddesinde Klasik otomobil gösterimiz var.
 • 19.00’da hemşehrimiz, Çorumlu sanatçımız Namık Dişli Yunus Emre Parkında halk müziği konseri verecek.
 • 19.30’da da yine Fuar Alanında Çorumlu sanatçı Nergis Ay Hanımefendi bir konser verecek.
 • 22.30’da Türk halk müziğinin büyük ustası, Erkan Oğur ustayı hemşehrilerimizle buluşturacağız. Erkan Oğur ustanın sazından, sözünden nasipleneceğiz. Bu etkinliğimiz de yine Fuar alanımızda olacak…
 • 14 Temmuz Festivalimizin son günü daha yoğun bir gün. O gün yapacağımız faaliyetler, saat 11.00’da Saat Kulesinde Klasik Otomobil yarışımızla başlayacak.
 • Saat 13.00’da Çarşamba Pazarının kurulduğu alanda Motosiklet Akrobasi Gösterimiz var.
 • Saat 14.00’da İnönü, Gazi ve Bahabey caddelerinde motosiklet kortej geçişi olacak.
 • Yine aynı saatte devlet tiyatro salonumuzda Çocuk tiyatromuzun ilk seansını hemşehrilerimiz izleyebilecekler. Saat 17.00’da tiyatromuzun ikinci seansı olacak. Çocuklarımız güzel bir etkinlik özellikle hemşehrilerimzi çocuklarıyla birlikte devlet tiyatrosuna bekliyoruz.
 • Saat 17 ve 18.00’da Saat Kulesinin orada Klasik otomobil yarışlarının ödül törenini ve Atatürk Spor Salonunun orada Basketbol turnuvası ödül törenini yapacağız.
 • 00’da Yunus Emre Parkımızda,Çorumlu Türk Halk Müziği sanatçısı Kazım Mercan güzel bir türkü resitali sunacak…
 • 30’da Oğuzhan Cevizci, 22.30’da da Grup Pinhani Fuar Alanında güzel bir halk konseri verecekler.
 • Bu günün etkinlikleri de fuar alanında yapılan havai fişek gösterisi ile son bulacak.
 • 36’ıncı Hitit Fuar ve Festivalini bu programla birlikte tamamlayacağız…

Biliyorsunuz bir sonraki gün yakın tarihimizin en büyük ihanetini yaşadığımız 15 Temmuz’un yıl dönümü. Ve 15 Temmuz Demokrasi Milli Birlik Günü… (Bu vesileyle, 15 Temmuz’da vatanı milleti uğruna şehit düşen tüm kardeşlerimize de rahmet diliyorum)

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında da bir halk konseri organize ettik. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde fuar alanında saat 21.30’da Esat Kabaklı ustamız bir halk konseri verecek…

Böylece hem festival etkinliklerimizi hem de 15 Temmuz Milli Birlik Günü etkinliklerini tamamlayacağız…

36. Hitit Fuar ve Festivalinin kentimizin kültürel hayatına ve tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu etkinliklerin hazırlanmasında büyük gayret gösteren çalışma arkadaşlarıma, etkinliğimize katılan tüm sanatçılara, sporculara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Tüm hemşehrilerimizi 11 Temmuz Perşembe akşamında başlayıp 15 Temmuz Pazartesi akşamına kadar devam edecek festival etkinliklerimize ve 15 Temmuz etkinliklerimize davet ediyor, hepinize sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Fuar ve festivalimizin Çorum’a ve hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum…”

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ