• Cuma 23.6 ° / 10.9 ° Dağınık bulutlar
 • Cumartesi 23.3 ° / 10.6 ° Açık hava
 • Pazar 22.4 ° / 10.3 ° Açık hava
 • BIST 100

  2.444%1,60
 • DOLAR

  16,7618% 0,38
 • EURO

  17,4656% -0,35
 • GRAM ALTIN

  971,08% 0,12
 • Ç. ALTIN

  1602,282% 0,12


34. Ahilik Haftası'na renkli kutlama

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) tarafından bu yıl 34.'sü düzenlenen Ahilik Haftası Çorum’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında Kadeş Barış Meydanı’ndan Hürriyet Meydanına kadar Belediye Mehteran Takımının marşları eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı.

Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi'nin katkıları ile düzenlenen 34. Ahilik Haftası etkinlikleri başladı. Kutlama programları 17 Eylül Cuma gününe kadar sürecek.

Ahilik Haftası kapsamında Yılın Ahisi Celal Özbayram seçildi. Uzun yıllardır ayakkabıcılık yapan ve halen mesleğini sürdüren Celal Özbayram, ahi elbisesi giyerek gün boyu etkinliklere katıldı.

Ahilik Haftası kutlamaları, Yılın Ahisi seçilen Celal Özbayram’ın iş yerinde kahvaltı ile başladı. Daha sonra ise Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Çorum Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığının ziyaret edilmesinin ardından Mehteran Takımı eşliğinde Kadeş Barış Meydanı’ndan Hürriyet Meydanı’na kadar yürüyüş yapıldı. Kutlama töreni ise Hürriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Program kapsamında ayrıca Saat Kulesi yanında Ahi sergisi açılarak katılımcılara ve halka ahi pilavı dağıtıldı, yanıç ikram edildi. Etkinlikler çerçevesinde Şehit Emin Güler Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Vali Atıl Uzelgün Huzurevi ile Kamile-Hacı Akdağ Huzurevi de ziyaret edildi.

Hürriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Mehteran Takımı konser verdi. Halk oyunları gösterilerinin de yer aldığı programda Çorum Belediyesi Tiyatro Ekibi de Ahilik kültürü konulu bir oyun sergiledi.

Törende Yılın Ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağına ödüller verilirken, organizasyona katkı sağlayan kurum ve kuruluşların temsilcilerine de plaket verildi.

Tören sonunda Saat Kulesi yanında açılan ve ağırlıklı olarak el sanatları ürünlerinden oluşan sergi gezildi. Burada katılımcılara ve halka ahi pilavı dağıtıldı, yanıç ikram edildi. Pilav kazanının kapağı ise Milletvekilleri Erol Kavuncu ile Tufan Köse tarafından açtırıldı.

Etkinliğe AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Saadet Partisi Çorum İl Başkanı Faruk Cıdık, DEVA Partisi İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, MHP Merkez İlçe Başkanı Reşit Büzkaya, Oğuzlar Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım, Ticaret İl Müdürü Fikret Yıldırım, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Vedat Canbek, esnaf odası başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.