• Salı 12.8 ° / 4 ° Bulutlar
 • Çarşamba 8.1 ° / 3.4 ° bulutlu bulutlar
 • Perşembe 9.2 ° / 2.8 ° kırık bulutlar
 • BIST 100

  1.968%2,11
 • DOLAR

  13,7176% -0,58
 • EURO

  15,4572% -0,79
 • GRAM ALTIN

  786,41% -0,36
 • Ç. ALTIN

  1297,5765% -0,36


Erişte kesme makinesi icat etti

Sungurlu Küçük Sanayi Sitesi’nde esnaflık yapan 73 yaşında ki Ahmet Koca, yaptığı icatlarla "10 parmağında 10 marifet" dedirtti.

Mucit Ahmet Koca, geçtiğimiz yıllarda yaptığı tek kişilik helikopter ile gündeme gelerek adını duyurmayı başarmıştı. Koca, son olarak hamur (erişte) kesme makinesi yaparak, çalıştırmayı başardı.

Ahmet Koca, muhabirimize yaptığı açıklama da, bugüne kadar toplam 15 farklı çeşit icat yaptığını ve halende yapmaya devam ettiğini söyledi. Çalışmayı ve üretmeyi sevdiğini belirten Koca, bu işi boş zamanlarında hobi olarak yaptığını belirtti.

46 SENEDİR SANAYİDE

Endüstri Meslek Lisesi Torna Bölümü mezunu olan Ahmet Koca, “1970 yılında Almanya’ya çalışmaya gittim. Tekrar askerlik için geri döndüm ve 1974 yılında şimdi ki iş yerimi açarak oto yedek parçacı olarak 46 senedir hizmet vermekteyim. Boş zamanlarımda icatlarıma devam ediyorum. Çalışmayı, üretmeyi seviyorum icat işlerimi hobi olarak yapıyorum.

Okulda aldığım bilgilerle bugüne kadar sanatkar arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalıştım, görevimi yaptığıma inanıyorum. Okulda öğretmenlerim benimle özel olarak ilgilenirdi. Okul esnasında planör uçağını yaptım. 6 arkadaş arasında 1966 yılında düzenlenen yarışmada birinci oldum. Bu tür yapım işlerine olan merakım okuldan geliyor. Beni yetiştiren Mahmut Atalay’ın kardeşi atölye şefimiz İhsan Atalay’dır. Kendisine teşekkür ediyorum.

HAMUR (ERİŞTE) KESME MAKİNASI

Son olarak hamur (erişte) kesme makinası yaptım. Bu makinayı toplam 5 günde yaptım. Bunu da hepsinde olduğu gibi tamamen kendi el becerilerim ile yaptım. Hanımların hamuru rahatlıkla kesebilmeleri için tasarladım” dedi.

15 FARKLI ÇEŞİT İCAT YAPTI

Koca, şöyle devam etti, “Tek kişilik helikopter, rüzgardan elektrik üretme, güneş enerjisinden elektrik üretimi, boru şişirme makinası, kıl keçe imalatı (traktörlerin ön aks’de kullanılmak için) ve bunun gibi yaklaşık 10 buluşa daha imza attım.

DAHA ÖNCE HELİKOPTER YAPMIŞTI

Daha önce helikopter yapmıştım. Yaptığım helikopter ile Çorum’da fuara katıldım. O zaman 10’a yakın helikopter siparişi aldım. Fakat yerden kaldırmak için 105 beygir gücünde motora ihtiyacım vardı Türkiye’de bulamadım. Alman firmasından 65 beygir gücünde motoru buldum. Onunda helikopteri kaldırmaya gücü yetmedi. Ve motoru bulamadığım için helikopter işimi sonlandırdım. Yeni imalatlarıma devam ediyorum."