• Cuma 23.6 ° / 10.9 ° Dağınık bulutlar
 • Cumartesi 23.3 ° / 10.6 ° Açık hava
 • Pazar 22.4 ° / 10.3 ° Açık hava
 • BIST 100

  2.444%1,60
 • DOLAR

  16,7618% 0,38
 • EURO

  17,4656% -0,35
 • GRAM ALTIN

  971,08% 0,12
 • Ç. ALTIN

  1602,282% 0,12


Hammadde sıkıntısı kaygılandırıyor!

Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Erdem Çenesiz, Bloomberg HT de yayınlanan "60 Dakika" programının canlı yayın konuğu oldu.

Türkiye Seramik Federasyonu ve Çimento Cam Seramik İhracatçılar Birliği Başkanlığı görevlerini yürüten Ece Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Zeliha Saraç’ın sunduğu programda, Rusya-Ukrayna savaşının sonucu olarak seramik sektörü için Ukrayna’dan temin edilen kil hammadde tedarikinde sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Seramik sektöründe büyüme ve yatırımların devam etmesi ve bu kapasite artışları ile birlikte Ukrayna’nın hammadde tedarik edememesinden kaynaklı sıkıntı yaşanabileceğini belirten Çenesiz, bununla birlikte yaşanabilecek sıkıntının yanında hammadde talebinde artışın olduğunu kaydetti.

İthal hammaddede yaşanabilecek sıkıntıya rağmen Şile’de bulunan yerli hammadde sınırlarının kullanılamaması bölgedeki çok ciddi rezervin hammadde üreticileri tarafından seramik üreticilerine arz edilememesine sebep olduğunu vurgulayan Erdem Çenesiz, “Bu yüzden seramik üreticileri yerli hammaddeye yeterince ulaşamamaktadır. Ukrayna’nın hammadde tedarik edemeyecek olmasından dolayı bu rezervin önemi ortaya çıkmıştır.

Türk üreticilerin ihtiyacı olan kilin daha fazlasını üreterek hammadde ihracatı ile Ukrayna’nın talebi karşılayamadığı pazarlara katkı sağlayabileceğine inanıyoruz. Rezerv olarak yeterli olan hammadde sahalarının alanının geliştirilmesi ile ilgili Orman Bakanlığımızdan çözüm bekliyoruz” dedi.

Seramik sektörü ihracatının 2022 yılının İlk 4 ayında miktar bazında % 10 büyürken, tutar bazında ise yüzde 37 büyüyerek seramik ihraç fiyatını arttırmış olduğunu dile getiren Çenesiz, “Sürekli büyüyen ihracatımızın rekabetçi piyasada pazar kaybı yaşamaması için rekabet gücümüzü muhafaza ederek, seramik gibi doğal kaynaklara dayanan sektörde hammadde rezervlerimizi muhafaza etmek ve bunları piyasaya sunabilmek gerekmektedir.

Bu açıdan belli bir bölge özelinde değil tüm alternatif kaynaklarda sürdürebilir ve çevreci şekilde madencilik olanaklarımızı arttırmalıyız” diye konuştu.