logo

Uğur Mumcu’yu isminin verildiği caddede andılar

 

24 Ocak 1993’te, ‘karanlık güçler’ tarafından katledilen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 26. yılında tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da isminin verildiği caddede anıldı.

Uğur Mumcu Caddesi’nde Çorum CHP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen anmaya CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, CHP Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri katıldı.

SON 100 YILDA 62 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, ülkemizde son 100 yıl içinde 62 gazeteci yazarın siyasi cinayetler sonucu öldürüldüğünü belirterek, “Uğur Mumcu bunlar arasında ilk akla gelen. Bu ülkede ortalama her 1,5 yılda bir gazeteci öldürülüyor.

24 Ocak 1993 tarihinde karanlık eller tarafından arabasına konulan bir bombanın patlaması sonucunda yaşamını yitiren Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ülkemizin yetiştirdiği sayılı ve yeri hiçbir zaman doldurulamayacak büyük bir şahsiyetti. Aydın kimliği ve başarılı meslek hayatıyla gazeteci olmasının ötesinde ömrünü Türkiye’nin çağdaşlaşma ve gelişme mücadelesine adayan ve kendisini ‘Kalpaksız Kuvay-i Milliye’ neferi olarak nitelendiren Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, yazıları ve eserleriyle kalemin kılıçtan keskin olduğunu ortaya koymuştur. İnsanlara fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmalarını öğütleyen Uğur Mumcu araştıran, sorgulayan ve korkusuzca mesleğini icra eden bir gazeteciydi” dedi.

CESUR VE EĞİLMEZ BİR KALEMDİ

Ölümü faili meçhul kalan aydın ve gazetecilerden Uğur Mumcu’nun yüreğinin ülke sevdasıyla dolu, dürüstlüğün, doğruluğun ve aydınlığın en önde gelen isimleri arasında yer aldığını dile getiren CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, “Uğur Mumcu, araştıran, sorgulayan, okurlarına her daim hayata ve dünyaya farklı bir pencereden bakmayı öğreten aydın bir gazeteciydi. Gazeteciyi ‘haber ve bilgi kaynağına en çabuk ulaşan ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunan insan’ olarak tanımlayan Uğur Mumcu’nun cesur ve eğilmez kaleminden çıkan analiz ve tespitlerinin doğruluğu, içinde bulunduğumuz dönemde çok daha iyi görülmekte ve anlaşılmaktadır. Ülkemizin ve Türk basınının kaybettiği en büyük değerlerden biri olan gazeteci Uğur Mumcu, somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleriyle karanlık olayları aydınlatmıştır.

MUMCU’NUN KİTAPLARINI HERKES OKUMALI

Katledilmesinin ardından geçen yıllar bir kez daha göstermiştir ki, ülkemizin aydınlık geleceğine ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak isteyenler, Uğur Mumcu’nun yazılarını, kitaplarını bir kez daha okumalı, demokrasi mücadelesini o kitapların ışığında vermelidir. Uğur Mumcu’nun Cumhuriyete ve aydınlık bir Türkiye’ye olan bağlılığını ve ülke sevgisini gelecek kuşaklara aktarmak en büyük görevimizden biri olmalıdır. Bunları yaparsak ona karşı olan vefa borcumuzu bir nebze de olsa ödemiş olacağız.

Özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü savunan cesur kalem Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyoruz” diye konuştu.

Uğur Mumcu’yu anma programı yapılan konuşmalarla son buldu.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ