Satılmış İNAÇ


ÇOK EVE ATEŞ (SENET) DÜŞECEK!

Türkiye'de en yaygın dolandırıcılık yöntemleri arasında bulunan sahte senetler birçok iş insanının başını yakmaya devam ediyor. Peki buna kim dur diyecek!


Sahte senet nedeniyle vatandaşların ansızın karşılaştığı sürpriz borçlar insanların psikolojisini bozduğu gibi aileleri de bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Çorum’da geçtiğimiz günlerde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir iş insanı da aynı durumla karşılaştı.

Bu yaşanan üzücü olay nedeniyle sahte senetlerle ilgili Google’da bir araştırma yaptım ve Türkiye’de yüzlerce kişinin mağduriyet yaşadığını ve Türk yargısından adalet beklediğini öğrendim.

İş insanı olmak öyle kolay değil. Hele bir de şirketinde onlarca kişiyi istihdam ediyorsan hiçte kolay değil. Bir düşünsenize yıllarca edindiğiniz birikiminizin adınıza düzenlenen sahte bir senetle yok olup gittiğini.

Sahte senet düzenleyerek iş insanlarını kumpasa düşürenlerle, ülkemizde adaleti sağlayan yargı mensuplarına ve siyasilere buradan bir çağrım olacak.

Ülkemizde para kolay kazanılmıyor. Sizler alın teri dökmediğiniz bir kazancı nasıl çoluğunuza çocuğunuza yedirebiliyorsunuz? Birde arkanızda bıraktığınız büyük bir enkaz var. Psikolojisi bozulmuş ve işini kaybetmekle karşı karşıya onlarca insan. Yazık, günah değil mi?

Bugün başkasının başına gelenin yarın sizin de başınıza gelmeyeceğini kim bilebilir!

Gelin hep birlikte bir empati kuralım...

Helalinden para kazanan bir iş insanısınız. Sabah size gelen bir telefonla uyanıyorsunuz. Muhasebeciniz arıyor. “Patron adınıza düzenlenen bir senet yüzünden taşınır ve taşınmaz tüm malvarlıklarınıza haciz ve tüm banka hesaplarınıza bloke konduğu için bu ay personel maaşlarını ödeyemiyorum.” (Bu durum karşısında insanın kalbi varsa kalbi durur!)

Size gelen şok haberle birlikte hemen avukatınızı arıyorsunuz ve avukatınız konuyu araştırdığında karşınıza sizin adınıza düzenlenmiş bir senetle karşılaşıyorsunuz. Böyle bir senedin varlığından haberdar olsanız bu zamana kadar önlemini mutlaka alırdınız değil mi? Ama yok!

Birileri sizin şirketinizin adına milyon liralık sahte imzalı bir senet düzenlemiş ve sizin taşınır taşınmaz mal varlığınıza ve tüm banka hesaplarına bloke koydurmuş!

Peki bu senet karşılığında sizden ne almış? Ya da siz ondan ne almışsınız? Ortada fatura yok, herhangi bir alışveriş yok!

Konunun muhatabı ile konuşmaya gittiğinizde karşınızda bulamıyorsunuz çünkü o da senedi avukata vermiş. Avukat sizden ya bu senedi ödemenizi istiyor ya da tüm malvarlığınıza konulan haczi kaldırmayacağını. Ne yapardınız? Karşı dava aşsanız sizden istenen teminat var. Bu teminatı ödemek isteseniz hesaplarınıza konan bloke yüzünden ödeyemiyorsunuz. Birkaç gün içinde bu parayı nasıl bulup denkleştirirsiniz?

Evet ticari hayatınızın sona ermemesi için karşı tarafın avukatıyla anlaşma yoluna gidiyorsunuz. Sizden senedin büyük bir kısmını nakit ödemenizi istiyor. Sizde buna mecbur kalıyorsunuz. Dava açsanız mahkemeler 2-3 yıl sürecek ve senedin üzerinde yazan meblağın üzerine yatıracağınız yüzde 115’lik teminat mahkeme sonlanana kadar bağlı kalacak. Bu yüzden dava neticelene kadar dayanma gücünüz yoksa o senedi ödemek zorundasınız.

Ülkemizin yatırıma ve istihdama dünden fazla büyük ihtiyacı var. Risk alarak girdikleri işlerde ticaret yapan iş insanlarının sayısı çoğalmalı ki ülke ekonomisine katma değer üretsin. Ama birileri çıkıp bu değerli iş insanlarının kazancına bu şık olmayan yollarla göz dikerse ülkemize hiç kimse ne yatırım yapar ne de istihdam sağlar.

Buradan adaletimizin mülkü olan yargı mensuplarına ve siyasilere çok büyük işler düşüyor. Gelin bu kanayan yaraya biran önce parmak basın. Çıkaracağınız yeni yasa ve kanunlarla bu tarz fırsatçılara göz açtırmayın! Ya da senetle alışverişi ticari hayattan silin atın.

Yoksa çok eve senet düşecek!