Satılmış İNAÇ


(SAKIN HASTALANMAYIN!)

Yazımda sağlık çalışanlarını eleştirmeyeceğim. Onlar bu süreçte bizim kahramanlarımız oldular ve özveriyle görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar.


Eleştirmek istediğim konu hastanenin işleyişi ve sistemsel konularla ilgili. Kovid-19 Servisi’nde o kadar çok sıra var ki, insanlar sosyal mesafeye uymaya çalışsalar da maalesef başarılı olamıyorlar, olamazlar da. Kayıt sırasındaki kuyruğu önlemek bir yana dursun hastanenin otomasyon sisteminde yaşanan aksaklıklar nedeniyle saatlerce sıra bekliyorsunuz. Kovid değilseniz bile Kovid olmamanız elde bile değil.

Kaydınızı yaptırdınız ve sıra test olma aşamasına geldi. Yine uzun kuyruk ve yaşanan aksaklıklar akla ve ziyana gelmeyen cinsten. Bir bakmışsınız hastanede test çubuğu kalmamış. 3 saat test çubuğunun gelmesini bekliyorsunuz. Hastane yetkilileri günde ortalama 500 ila 1.000 arasında testin yapıldığını belirtirken buna karşı önceden neden önlem alınmıyor sormak istiyorum. Hastanede test çubuğu kalmadığı haberini ÇORUM POST'ta yayınladığımızda takipçilerimiz bile bize inanmadılar. "Yalan haber" olduğunu iddia ettiler. Keşke gelip kendi gözleriyle görebilselerdi.

Testinizi oldunuz ardından tomografinizi çekindiniz. Yaklaşık 24 ila 36 saat sonra testiniz sonuçlanıyor ve diyelim testiniz pozitif çıktı. Tekrar hastanenin yolunu tutuyorsunuz. Yine aynı prosedürler sıra ve kayıt işlemleri. Pozitif bir vakasınız ve ilk kez test olmak için gelenlerle aynı sırayı paylaşmak zorundasınız. Kan testi isteniyor. Kan testi sonuçları için gözlem odasında 1,5 saat bekliyorsunuz. İlgilenen olmazsa bu süre 2-3 saate kadar uzayabiliyor. Daha sonra ilaçla tedaviyi uygun görüyorsa doktorunuz size ilaç tedavisi başlatıyor.

Şimdi geldi ilaç için gereken prosedürlere. Reçete yazdırmak için yine kayıt sırasında bekliyorsunuz. Yine sistemsel hatalar var 1 saate yakın bir süre beklemek zorundasınız. Reçeteniz yazıldı ve ilaçlarınızı alacaksınız. Yaklaşık yarım saatte hosteslerin size ilacınızı eczaneden alıp getirmesi için beklemek zorundasınız. Öğleye doğru girdiğiniz hastaneden maalesef akşam saatlerinde ayrılmak zorunda kalıyorsunuz.

Çok görkemli binalar yapabilirsiniz, içini son teknolojik cihazlarla donatabilirsiniz ancak bu sistemsel sorunların önüne geçilmediği ve evrak prosedürlerinin hızlanmadığı sürece Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sınıf atlatamazsınız.

Bu arada şu konuya da değinemeden geçemeyeceğim. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ikametlerinden çok ihtiyaçları olmadığı sürece ayrılmasınlar. Şimdi gezme tozma zamanı değil.  Hayatta kalmak ve bu hastane çilesini yaşamak istemiyorsanız lütfen evinizde kalın ve misafir kabul etmeyin…

Sağlıcakla kalın, başlıkta da dediğim gibi sakın hastalanmayın!!!