logo

Venezuela altınları Araplara mı gidiyor?

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan ve ABD’nin yaptırım tehdidi altında olan Venezuela’nın altınlarını Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderme kararı aldığı öne sürüldü. 15 ton altını BAE’ye gönderecek ülkenin 26 Ocak’ta ilk olarak 3 ton altını bu ülkeye sevk ettiği konuşuluyor.

Ödeme gücünü kaybetmemenin çarelerini arayan Venezuela’nın, merkez bankasına ait 15 ton altınını nakit euro karşılığında önümüzdeki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) göndereceği belirtildi. Venezuelalı üst düzey bir yetkili Bolivar’ı desteklemek için bu yıl 26 Ocak’ta ilk olarak 3 ton altının BAE’ne sevk edildiğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, Caracas’ta bulunan toplam 29 ton altının temel ihtiyaç maddelerinin ithali için gereken euro cinsi nakit karşılığında BAE’ne satılmasının planlandığını söyledi. Ülkenin içinde olduğu derin ekonomik kriz ve geçen yıl kazandığı seçimin hileli olduğu gerekçesiyle uluslararası kınamayla karşı karşıya olan Sosyalist Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, iktidarı bırakması için ağır baskı altında.

ABD YAPTIRIMLA TEHDİT ETTİ

Maduro’yu devirmek isteyen Juan Guaido’yu destekleyen ve yeni seçim çağrısı yapan ABD, Çarşamba günü bankacılar ve altın işlemcilerini uyararak Venezuela ile hiçbir altın işlemine girmemelerini istedi. ABD’de Cumhuriyetçi Parti senatörü Marco Rubio, Washington’daki BAE büyükelçiliğine bir tweet göndererek, Venezuela’nın altınını taşıyacak herkesin ABD yaptırımlarına maruz kalacağını söyledi.

REZERVLERİN TOPLAMI 132 TON

Venezuela merkez bankasının verilerine göre bankanın kasasında ve İngiltere Merkez Bankası’nda bulunan Venezuela’ya ait altın rezervinin toplamı 132 ton. Maduro yönetimi, petrol üretiminin düşmesi, ekonomik çöküntünün yaygınlaşması ve ABD yaptırımları nedeniyle kamu gelirlerindeki azalma üzerine geçen yıl altın satmaya başlamıştı.

ALTINLAR TAŞINDI

Ancak ülke parasını desteklemek için rezervlerden büyük miktarlarda altın satılması, ülkelerin ancak en ağır ekonomik koşullarda başvurduğu bir yöntem. Kaynak, 26 Ocak günü Maiquetia Havaalanı’ndan sevk edilen üç ton altının Venezuela’nın küçük hava yolu nakliye şirketlerinden Solar Cargo tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındığını söyledi.

Kaynağın verdiği bilgiye göre altının BAE’deki alıcıları, karşılığında nakit euro olarak ödeme yapıyorlar. Kaynak, ülkenin çok zengin olmayan altın madenlerinden çıkarılan rafine edilmemiş ham altın tükendikten sonra, merkez bankasının dost sayılan ülkelere altın rezervlerinden satışa başladığını söyledi. Merkez bankası verileri geçen yıldan bu yana Venezuela’nın altın rezervlerinde düşüş gösteriyor.

MADURO’NUN YARDIMCISI ÇORUM’A GELMİŞTİ

Altın zengini Venezuela, sahip olduğu altınları Türkiye’de işlemek istemiş, bu nedenle Çorum’da ki altın tesislerini görmek isteyen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah Çorum’da Ahlatcı Metal Rafineri’de incelemelerde bulunmuştu.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ